Nauka

NASA: kończąca swoją misję sonda Cassini wysłała sygnał z okolic Saturna

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017 17:58
Eksperci NASA odebrali sygnał z kosmicznej sondy Cassini potwierdzający, że ostatni etap jej misji przebiega zgodnie z planem. Sonda przez najbliższe miesiące ma krążyć w pobliżu Saturna.
Audio
  • Sonda Cassini wysłała sygnał z okolic Saturna. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Cassini
CassiniFoto: PAP/EPA/NASA/JPL-Caltech

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Niedawno amerykańska agencja kosmiczna NASA skierowała Cassini w rejon między górnymi warstwami atmosfery a wewnętrznymi pierścieniami Saturna. Teraz nadeszło potwierdzenie, że sonda jest na właściwej trajektorii.

Sukces manewru nie był gwarantowany, bo lecący z prędkością ponad 110 tys. km na godzinę statek mógł teoretycznie uderzyć w krążące w przestrzeni kosmicznej okruchy skalne.

Celem ostatniego etapu lotu Cassini jest zrobienie szczegółowych zdjęć i zebranie danych o Saturnie, jego strukturze i grawitacji oraz o wieku pierścieni. Fotografie mają ukazywać szczegóły z dokładnością do 150 m.

Statek ma przelecieć blisko Saturna łącznie 22 razy. We wrześniu zanurkuje po raz ostatni i zniknie w otchłaniach planety.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos NASA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie. NASA: księżyc Saturna pod warstwą lodu skrywa ocean

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 17:39
Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła, że na niepozornym, liczącym zaledwie 500 km średnicy księżycu Saturna - Enceladusie, mogą istnieć warunki wystarczające do powstania życia.
rozwiń zwiń