Nauka

Człowiek na Księżycu. Już wiadomo, jak będzie można budować osady

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 15:23
Z symulowanego pyłu księżycowego przy wykorzystaniu skupionego promieniowania słonecznego naukowcom Europejskiej Agencji Kosmicznej udało się wydrukować trójwymiarowe cegły - dowiedli tym samym, że przyszli koloniści księżycowi będą w stanie wykorzystać tę technikę do budowania osad na Księżycu.
Kosmiczna cegła
Kosmiczna cegłaFoto: ESA–G. Porter

- Wzięliśmy symulowaną materię księżycową i wypiekliśmy ją w piecu słonecznym - wytłumaczył Advenit Makaya, inżynier materiałowy nadzorujący projekt realizowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

- Na stole drukarki 3D wypiekaliśmy kolejne warstwy pyłu księżycowego o grubości 0,1 mm w temperaturze 1000 stopni Celsjusza. Czas stworzenia cegły budowlanej o rozmiarach 20x10x3 cm wynosi ok. 5 godzin - wskazał.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

zz 

ESA/Foster + Partners

Za surowiec w trakcie testów posłużył komercyjnie dostępny symulowany pył księżycowy wykonany z ziemskiej materii wulkanicznej przetworzonej tak, aby odtwarzać skład i rozmiary ziaren prawdziwego pyłu księżycowego.

Piec słoneczny znajdujący się w budynku Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) w Kolonii posiada dwa tryby pracy. W trybie podstawowym 147 zakrzywionych luster skupia promieniowanie słoneczne w gorący strumień zdolny stopić ziarna pyłu w jedną całość.

Gdy zaś pogoda jest gorsza Słońce jest symulowane przez sieć lamp ksenonowych, jakie zazwyczaj znajdują się w projektorach kinowych.

- Ponieważ na krawędziach temperatura spada znacznie szybciej niż w środku, niektóre cegły mają zakrzywienie w pobliżu krawędzi. Aktualnie sprawdzamy, jak poradzić sobie z tym efektem. Być może chwilowe przyspieszanie prędkości drukowania spowoduje mniejszą akumulację ciepła wewnątrz cegieł - powiedział Makaya.

Jak zaznaczył, wynik badań na razie potwierdził jedynie, że taka metoda budownictwa księżycowego jest faktycznie wykonalna.

- Nasz projekt odbył się w standardowych warunkach atmosferycznych, jednak w ramach RegoLight [następnego projektu] będziemy badać drukowanie cegieł w symulowanych warunkach księżycowych: w próżni i w ekstremalnie wysokiej temperaturze - oznajmił.

ESA

ESA, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos księżyc
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak