Nauka

Toruńscy fizycy udoskonalą działanie optycznego zegara atomowego

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 11:45
Grant o wartości miliona złotych pozwoli im na zakup najnowocześniejszego na świecie sprzętu rozwijającego badania naukowe, jak również branżę telekomunikacyjną czy ochrony środowiska.
Toruńscy fizycy udoskonalą działanie optycznego zegara atomowego
Toruńscy fizycy udoskonalą działanie optycznego zegara atomowegoFoto: PAP Wideo

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

- Budowany i zakupiony sprzęt posłuży do rozwoju optycznego zegara atomowego, który mamy w Toruniu. Umożliwi to znaczne rozszerzenie możliwości użytkowania go - zarówno, jeżeli chodzi o podstawową naukę, czyli badania fundamentalne, jak również do celów użytecznych - wskazał dr Marcin Bober z Instytutu Fizyki UMK w Toruniu.

Naukowiec podkreślił, że tak nowoczesny i nowatorski sprzęt optyczny jest dostępny tylko w kilku najlepszych ośrodkach badawczych tego typu na świecie. Obecnie w ślady toruńskiej uczelni idą chociażby Hiszpanie, Rosjanie czy Chorwaci, którzy budują swoje zegary atomowe. Czas wytworzenia takiego sprzętu to przynajmniej kilka lat.

- Nowy sprzęt posłuży również do badań aplikacyjno-naukowych, mających znaczenie w ochronie środowiska. Będzie miał zastosowanie m.in. w spektroskopii molekularnej, dzięki której możliwe jest badanie przejść molekularnych w gazach, które występują w naszej atmosferze, co w przyszłości posłuży do badania chociażby stężeń gazów cieplarnianych lub innych szkodliwych zanieczyszczeń - wyjaśnił Bober.

Zobacz wideo:

PAP

Dodatkowo nowe rozwiązania techniczne pozwolą na przesyłanie bardzo precyzyjnego sygnału czasu i częstotliwości. Odbywało się to będzie przy pomocy istniejącej już sieci światłowodowej, a korzystały będą z tego zarówno państwowe instytucje badawcze, jak i firmy komercyjne, chociażby z dziedziny telekomunikacyjnej.

- Dzięki temu będziemy mogli użyczyć sygnału z naszego optycznego zegara atomowego do innych instytutów nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Część podzespołów kupimy z firm amerykańskich i niemieckich, a resztę stworzymy z zakupionych - zupełnie podstawowych - elementów. Takie rozwiązanie jest zawsze najtańsze i najefektywniejsze.

- Potrafimy w naszym instytucie złożyć i zbudować to sami. Wiele osób przecierało oczy ze zdumienia, że w tak krótkim czasie stworzyliśmy od podstaw optyczny zegar atomowy. Rzeczywiście, mieliśmy ekspresowe tempo - uzupełnił naukowiec.

Fizyk z UMK przekazał, że na jego uczelni pracują już nad kolejnymi, nowatorskimi w skali światowej rozwiązaniami. - Mamy pomysł na nową generację optycznych zegarów atomowych, która powinna być jeszcze lepsza od tego, czym dysponujemy w tej chwili. Jej siła może być wykorzystana do badań czysto naukowych, jak np. badanie ciemnej materii, ale również pozwoli na szukanie zasobów naturalnych - wymienił Bober.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie Toruń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także