Nauka

Polski protest w sprawie wniosku patentowego zgłoszonego przez Google

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 15:57
Rozwiązanie dr. Jarosława Dudy już raz próbowano opatentować w Wielkiej Brytanii w 2016 roku, ale tamtejszy urząd uznał, że nie można opatentować czegoś, co jest za darmo dostępne w internecie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Denis Linine/shutterstock.com/cc

Pracownik i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Duda złożył w piątek protest (tzw. Third-Party Preissuance Submission) w sprawie wniosku patentowego zgłoszonego w USA przez Google. 

Wniosek skierowany do amerykańskiego Urzędu Patentów i Znaków Towarowych dotyczy tzw. kodowania ANS, które pozwala na kompresję danych m.in. w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych. Dzięki temu rozwiązaniu programy działają szybciej i zużywają mniej energii.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Obecnie jest ono już używane w produktach m.in. Apple, Facebooka i Google.

Dr Duda chciał, żeby z jego pomysłu mógł korzystać każdy. Dlatego opracowane przez siebie metody udostępnił w internecie i zachęca do korzystania z nich. - Nie opatentowałem tej metody, bo wierzę, że takie podstawowe koncepcje powinny być jednak darmowe i dostępne dla wszystkich - wyjaśnił.

Badacz od 2014 roku prowadził z Google korespondencję - mailową i za pośrednictwem publicznego forum - i pomagał tej firmie w adaptacji ANS do kompresji plików wideo. Nie wiedział jednak, że Google chce to opatentować. - Nie chciałem, żeby ktokolwiek - w tym Google - ograniczał dostęp do tego rozwiązania poprzez opatentowanie - wskazał.

O złożonym wniosku patentowym dr Duda dowiedział się z internetu. Jak pisze w swoim proteście: Google nie konsultował z nim złożonego wniosku patentowego, nie poinformował go o nim, nie umieścił wśród współautorów, co rodzi poważne etyczne wątpliwości.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową naukowiec przyznał, że wniosek patentowy nie pokrywa się dokładnie z jego rozwiązaniem. Jednak wyraźnie widać w nim jego rozwiązania. W swoim proteście domaga się więc wycofania wniosku patentowego.

Google pytane przez PAP o komentarz w tej sprawie odpowiedziało, że "nie komentuje spraw patentowych będących w toku".

kk

Zobacz więcej na temat: google internet NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

KE ukarała Google'a za nadużywanie dominującej pozycji na rynku

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 16:26
Koncern Google nie zgadza się z zarzutami Komisji Europejskiej. Ta nałożyła na koncern karę w wysokości 2 miliardów 400 milionów euro - to najwyższa kara w historii postępowań antymonopolowych.
rozwiń zwiń