X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Komórkowe projektory

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2008 13:25
Inżynierowie na wyścigi starają się stworzyć wyświetlacz, który przeniósłby obraz z komórki na większą powierzchnię.
Audio

Oglądanie filmów na maleńkim wyświetlaczu telefonu komórkowego nie jest szczególnie wygodne. Właśnie dlatego inżynierowie z różnych firm na wyścigi starają się stworzyć wyświetlacz, za pomocą którego można byłoby przenieść obraz z komórki na większą, płaską powierzchnię – na przykład ścianę lub kawałek tkaniny.

Projektory Pico, które mają pojawić się na rynku w ciągu tego roku, są tak maleńkie, że można je nosić ze sobą w kieszeni. Niewielka firma Microvision Inc. ma w tym tygodniu zaprezentować prototyp takiego wyświetlacza “zewnętrznego”. Wielkością zbliżony jest do dwóch iPodów, ale, jak zapewniają producenci, zanim trafi do sprzedaży, uda się zmniejszyć jego rozmiar o 30 procent.

W zaciemnionym pokoju zaprezentowano możliwości wyświetlacza – obraz, wyświetlany z niewielkiego iPoda Nano, był jasny i ostry. Odsunięcie projektora  o niecałe 2 metry od ściany dawało obraz o przekątnej 2 metrów i ostrości porównywalnej z DVD. Kiedy testowano urządzenie w normalnie oświetlonym pomieszczeniu obraz był mniej doskonały, ale – kiedy wyświetlano go na kartce papieru oddalonej od niego o ok. 30 cm – wciąż był na tak dobry, że stanowił silną konkurencję dla ekranu iPoda Nano, niewiele większego od pocztowego znaczka.

Technologia, jaką stosuje się w projektorach, różni się zasadniczo od standardowych wyświetlaczy: projektor Microvision świeci czerwonym, niebieskim i zielonym laserem na szybko poruszające się kwadratowe lustro o powierzchni 1 mm kwadratowego. To właśnie ono „maluje” obraz na powierzchni ściany czy kartki linia po linii – tak błyskawicznie, że stapiają się dla nas w całość.

Russell Hannigan, szef firmy Microvision, zapewnia, że wyświetlacz jest bardzo energooszczędny. Nie trzeba montować w nim wentylatorów, które posiadają zwykłe projektory. Obecnie celem jest uzyskanie takiego poboru energii przez urządzenie, który pozwoliłby mu na funkcjonowanie na baterii przez 2,5 godziny. Urządzenie ma kosztować ok. 300-400$.

Jak zapowiadają producenci, już wkrótce miniaturyzacja wyświetlaczy zajdzie jednak tak daleko, że będą one po prostu wmontowane w telefony. Pierwsze takie projektory mogą pojawić się w drugiej połowie 2009 roku. Ponieważ komórka posiada własne zasilanie, a także część koniecznej elektroniki, takie „zintegrowane” urządzenia będą tańsze w produkcji, osiągając cenę 100$. – Najczęściej kupuje się teraz telefony komórkowe i telewizory o dużych ekranach – komentuje Hannigan. – Nasz projektor łączy obydwie rzeczy.

Także firmy 3M, Alcatel-Lucent i Texas Instruments mają swoje prototypy przenośnych projektorów i wkrótce wprowadzą je na rynek. Alcatel-Lucent zaprezentował ostatnio projektor, który jednak dawał obraz ciemniejszy i mniej ostry od konkurenta z Microvision. Inżynierowie z Alcatela odgrażają się jednak, że ich urządzenie, oparte na technologii zbliżonej do ciekłokrystalicznej, w laboratorium jest aż 14 razy jaśniejszy. Także i oni najprawdopodobniej wprowadzą swój produkt w przyszłym roku.

Na kogo liczą producenci wyświetlaczy? Na nastolatków. – To oni raczej zamkną się w czterech ścianach, aby wyświetlić film na ścianie – komentuje Alexander Tokman z Microvision. – Wolą to niż spędzać czas z rodzicami - mówi. Tylko czy na pewno należy ich do takiej separacji zachęcać?

Filip Wyrozumski

Na podstawie: PhysOrg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Więzienie za rozmowę przez komórkę

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2007 16:44
Brytyjskim kierowcom grozi więzienie za posługiwanie się telefonem komórkowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telefonia komórkowa na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2008 15:01
Księżycowa sieć komórkowa MoonLite poszerzy możliwości połączeń na Ziemi.
rozwiń zwiń