X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Zakrycie Aldebarana przez Księżyc - niezwykły spektakl na niebie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 11:00
W piątek (23 lutego) będzie można podziwiać zakrycie Aldebarana (najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Byka) przez Księżyc, niemal dokładnie takie, jakie oglądał sam Mikołaj Kopernik.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jakub Grygier/shutterstock.com

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Księżyc tego dnia świeci w pierwszej kwadrze, czyli oświetlona jest połowa jego tarczy. Zakrycie gwiazdy Aldebaran nastąpi na ciemnym brzegu Księżyca, z kolei odkrycie będzie przy oświetlonym brzegu. Dodatkowo wszystkim, którzy planują oglądać zjawisko przez lornetki sprzyjać będzie fakt, iż zarówno Księżyc, jak i Aldebaran znajdują się obecnie wysoko na niebie.

Do zakrycia dojdzie ok. godz. 18. Potem Aldebaran będzie schowany za tarczą Księżyca i ponownie zobaczymy go po około godzinie. Dokładne momenty zakrycia mogą różnić się o kilka lub kilkanaście minut w zależności do rejonu Polski. Dla przykładu obserwatorzy z Warszawy zobaczą zakrycie o godz. 18.10, a odkrycie o 19.11; w Toruniu będą to odpowiednio 18.05 i 19.05; w Poznaniu 18.03 i 19.06; w Szczecinie 17.59 i 19.05; a na przeciwnym końcu Polski w Białymstoku godz. 18.13 i 19.15.

Zjawisko będzie podobne do tego, które podziwiał 9 marca 1497 roku Mikołaj Kopernik. Zakrycia gwiazd przez Księżyc zdarzają się dość często, ale zakrycia jasnych gwiazd to już nieco rzadsza sytuacja. Chociaż w ostatnim okresie w latach 2015-2018 nastąpiła seria zakryć Aldebarana, to piątkowe zakrycie jest ostatnim z tej serii i na następne widoczne z Polski będzie trzeba poczekać aż do 2034 roku.

PAP Nauka w Polsce, radio-teleskop.pl, urania.edu.pl, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziewiąta planeta w Układzie Słonecznym?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 14:34
Ponad dziesięć lat temu odebrano Plutonowi status planety. Okazuje się, że liczba ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym znów może zwiększyć się do dziewięciu. Naukowcy badają właśnie nieodkryty dotąd obiekt, który może być planetą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy biorą udział w misji wystrzelenia lądownika na księżyc Marsa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 15:47
Naukowcy z krakowskiej AGH i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęli badania, które są częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - "LOOP - Landing Once on Phobos".
rozwiń zwiń