Nauka

Niemiecki dywan z molekuł

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 00:44
Naukowcy niemieccy stworzyli stabilną dwuwymiarową sieć z molekuł organicznych o grubości 1 atomu.
Niemiecki dywan z molekuł
Foto: Glow Images/East News

Będzie ona służyć jako podstawa przy tworzeniu nowych zaawansowanych materiałów np. biomedycznych - poinformowały portale TUM i Eurekalert. 

Wytworzenie stabilnej, dwuwymiarowej sieci z molekuł organicznych jest jednym z najistotniejszych wyzwań w nanotechnologii. Bardzo trudno jest bowiem uzyskać wysoką jakość i stabilność sieci o grubości jednego atomu.

Udało się to zespołowi naukowców z grupy badawczej o nazwie Excellence Cluster Nanosystems Initiative Munich pod kierunkiem dr. Markusa Lackingera z Technische Universitaet Muenchen (TUM) i prof. Thomasa Beina z Ludwig-Maximilians-Universitaet Muenchen (LMU). Opracowali oni proces tworzenia wysokiej jakości sieci polimerowej przy użyciu molekuł kwasu bornego.

Badacze porównali ten proces do tkania dywanu; osnową były włókna grafitu. Aby osiągnąć stabilność wiązań, wyeliminowano z procesu wodę. Zastosowana metoda bazuje na reakcji wiązania poszczególnych molekuł kwasu bornego, w czasie reakcji kondensacji, w której uwalniane są molekuły wody. Wiązanie następuje w temperaturze nieco powyżej 100 st. C z minimalną ilością wody, zaś błędy wiązań są korygowane w trakcie procesu. W rezultacie tworzy się struktura stabilna, o grubości jednego atomu.

Utworzono przy tym regularną strukturę sześciokątną, przypominająca wyglądem plaster miodu. Przestrzenie między wiązaniami mogą zostać wykorzystane, jako formy do tworzenia nanocząsteczek metali.

Problemem "molekularnego dywanu" niemieckich fizyków, jest, mimo stabilności, słabość wiązań atomowych np. mostków wodorowych czy sił van der Waalsa. Przewagą, w stosunku do innych struktur sieci z molekuł organicznych jest zdolność do samo naprawiania - złe wiązania ulegają zerwaniu i na ich miejsce pojawiają się wiązania silniejsze.

Sieć stworzona przez naukowców z Niemiec będzie służyć jako "podstawa" do tworzenia struktur z nanocząsteczkami metali m.in. pokryć, wyściółek nanometalicznych zastępujących tradycyjne łożyska, czy nawet materiałów biomedycznych np. nietoksycznych, elastycznych implantów.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: nanotechnologia Niemcy van
Czytaj także

Materia organiczna odnaleziona w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 20:25
Złożona materia organiczna jest tworzona przez gwiazdy i występuje powszechnie w kosmosie - sugerują wyniki badań wykonanych przez hongkońskich astronomów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmos jest pełen materii organicznej?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2011 23:00
Złożona materia organiczna jest tworzona przez gwiazdy i jest powszechna w kosmosie. Do jej wytworzenia nie potrzeba organizmów żywych - sugerują wyniki badań. To rewolucja w astronomii i w chemii.
rozwiń zwiń