X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Pod koniec 2012 roku smartfonów i laptopów więcej niż ludzi

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 11:15
W końcu 2012 roku na świecie będzie więcej internetowych urządzeń mobilnych, takich jak np. smartfony, niż ludzi – wynika z raportu przygotowanego przez amerykańską firmę informatyczną.
Pod koniec 2012 roku smartfonów i laptopów więcej niż ludzi
Foto: Glow Images/East News

Zdaniem autorów w 2016 roku na każdego mieszkańca naszej planety będzie przypadać 1,4 takich urządzeń.

Według raportu „Cisco Visual Networking Index: Global Mobile Data Traffic Forecast Update”, obejmującego lata 2011-2016, popularność urządzeń mobilnych, komunikujących się z internetem rośnie szybko. W 2011 roku liczba tabletów z możliwością mobilnego dostępu do globalnej sieci potroiła się w stosunku do 2010 roku, osiągając 34 mln. Jak przewidują eksperci, w 2016 roku tablety same będą generowały tyle ruchu w internecie, ile w 2012 roku wygenerują wszystkie urządzenia przenośne z dostępem do internetu (smartfony, tablety, notebooki i netbooki).

Ruch ten pochodzi zwykle z udostępniania i ściągania plików multimedialnych – muzyki, filmów, zdjęć grafik, plików tekstowych oraz coraz częściej książek elektronicznych (e-booków). Same pliki wideo udostępniane poprzez urządzenia przenośne w 2011 roku wygenerowały 52 proc. ruchu w internecie, który przypadł na urządzenia mobilne.

Jak wynika z raportu, zaawansowanych telefonów komórkowych – smartfonów – jest wciąż mało (jedynie 12 proc. wszystkich telefonów komórkowych na świecie), za to coraz częściej użytkownicy korzystają z ich możliwości dostępu do globalnej sieci. W 2011 roku przy ich użyciu pobrano i ładowano średnio 150 MB danych miesięcznie, co oznacza potrojenie ruchu internetowego w porównaniu z rokiem 2010.

W 2012 roku jednak aż 100 mln użytkowników smartfonów na świecie, należeć będzie do „klubu gigabajtowego” – tak nazwanego przez autorów raportu. Będą oni bowiem pobierać i udostępniać w internecie tylko poprzez smartfony miesięcznie 1 GB różnych plików (zwykle muzykę, zdjęcia i filmy). Dla porównania, w 2011 roku posiadacze typowego telefonu komórkowego z możliwością dostępu do internetu wygenerowali tylko 4,3 MB danych miesięcznie, a więc 35 razy mniej niż użytkownicy smartfonów i 235 razy mniej niż członkowie „klubu gigabajtowego”.

Podstawowym urządzeniem mobilnego dostępu do internetu pozostają nadal notebook i netbook. Urządzeń takich, które używały tylko dostępu przenośnego, było na świecie w 2011 roku 175 mln. W 2011 roku każdy ich użytkownik ściągał i udostępniał średnio 2,1 GB plików miesięcznie; w 2010 roku ruch ten był o 46 proc. mniejszy – stwierdzono w raporcie.

W 2016 roku na świecie łączna liczba urządzeń mobilnych posiadających dostęp do internetu, wliczając w to także moduły automatycznej transmisji danych np. w komputerach samochodowych, przekroczy 10 mld – prognozują eksperci. Jak napisali w raporcie, średnia szybkość łączy mobilnego internetu już w 2014 roku przekroczy 1 megabit na sekundę.

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wartość reklam na komórkach i iPadach idzie w miliardy

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2011 09:01
W 2011 roku przychody z reklam na świecie w urządzeniach mobilnych, czyli komórkach i tabletach jak iPad czy Motorola Xoom, sięgną 3,3 mld dolarów. To wzrost o 100 procent. W zeszłym roku wyniosły 1,6 mld dolarów - podaje firma Gartner.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci na twojego smartfona?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2012 19:29
Eksperci przestrzegają, że w tym roku czeka nas sporo hakerskich ataków na smartfony! - Wirusy służą głównie do tego, by zarobić pieniądze - mówi ekspert Czwórki. - Jak dotąd odnotowano jednostkowe przypadki wirusów, kradnących nasze dane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strzeż swoich danych… w komórce

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 12:33
Rośnie liczba zagrożeń, które na cel biorą nasze telefony i urządzenia mobilne. Na co zwracać uwagę, i jak poznać niebezpieczeństwa?
rozwiń zwiń