X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Naukowcy: młody dinozaur wykluwał się z jaja nawet po pół roku

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 18:47
Badania zębów skamieniałych zarodków dinozaurów wskazują, że od trzech do sześciu miesięcy musiało minąć nim ze złożonych jaj mogły wykluć się młode - dowodzi zespół naukowców amerykańskich i kanadyjskich.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Radomil/Wikimedia Commons/CC

Ponieważ ptaki są w zasadzie dinozaurami, które przetrwały wielkie wymieranie sprzed 65 mln lat, naukowcy przyjęli, że czas trwania inkubacji był u nich podobny, jak u dzisiejszych ptaków, czyli między 11 a 85 dni od złożenia jaj.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Badacze z Florida State University, American Museum of Natural History i University of Calgary postanowili to sprawdzić. Wzięli "na warsztat" dwa gatunki dinozaurów o dużych różnicach w rozmiarach ciała.

Pochodzący z Mongolii protoceratops był wielkości świni, a składane przez niego jaja ważyły zaldwie 194 g. Z kolei hypakrozaur, którego skamieniałości znajdowane są w Kanadzie, był znacznie większy i składał jaja ważące ponad 4 kg.

Za pomocą tomografii komputerowej przanalizowano linie dziennego przyrostu zębów u niewyklutych zarodków obu gatunków - w ten sposób oszacowano wiek zarodków. Okazało się, że zarodki protoceratopsa liczyły w chwili śmierci ok. 3 miesiące, a hypakrozaura ok. 6 miesięcy.

Zdaniem badaczy długi okres wylęgu mógł negatywnie wpływać na zdolność dinozaurów do konkurowania z ptakami, gadami i ssakami, których populacje mnożyły się szybciej.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA dinozaury zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy: okazuje się, że dinozaury traciły "mleczne" zęby

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 20:22
Zespół chińskich naukowców pod kierunkiem Shuo Wang ze Stołecznego Uniwersytetu w Pekinie zrekonstruował sposób, w jaki rosły i rozwijały się młode limuzaury.
rozwiń zwiń