Nauka

21. Piknik Naukowy. Specjalna interaktywna mapa dla uczestników

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 09:06
Dzięki mapie osoby, które wybierają się na 21. Piknik Naukowy mogą zaplanować sobie zwiedzanie wedle własnych upodobań.
21. Piknik Naukowy
21. Piknik NaukowyFoto: pikniknaukowy.pl

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Impreza odbędzie się 3 czerwca na PGE Narodowy.

Już dziś można sobie zaplanować, jakie stanowiska chcemy odwiedzić, a to wszystko dzięki INTERAKTYWNEJ MAPIE.

21. Piknik Naukowy już 3 czerwca 
Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń - zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych.

Impreza pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

Co roku w Pikniku uczestniczy ok. 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy.

Na imprezie reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne.

Tegoroczny temat: Ziemia

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Na jednym z ostatnich zdjęć przesłanych przez opuszczającą Układ Słoneczny sondę Voyager 2, ekspertom udało się zidentyfikować naszą planetę: niebieską kropkę. Ten kolor, tak oczywisty, gdy patrzymy na satelitarne zdjęcia, to efekt unikatowego w naszym Układzie Słonecznym zjawiska. Jest nim skład chemiczny atmosfery, któremu zawdzięczamy istnienie na Ziemi życia biologicznego.

Pod tą ochronną warstwą atmosfery znajduje się zasadnicza część naszego globu - ziemia pod naszymi nogami. Obie te struktury geofizyczne - ziemia i atmosfera - oddziałują między sobą i dzięki temu na ich styku powstały warunki umożliwiające nam, ludziom, bezpieczne i zdrowe życie.

Czytaj więcej:
piknik naukowy 1200.jpg
Więcej o Pikniku Naukowym

Przez lata jednak, niczym Elojowie (z wizji przyszłości H. G. Wellsa stworzonej w powieści "Wehikuł czasu"), beztrosko używaliśmy zasobów naszej planety, szczególnie jej powierzchni. Stworzyliśmy zagrożenie dla siebie i całego życia biologicznego.

Dlatego nadchodzący Piknik Naukowy będzie poświęcony właśnie wiedzy o Ziemi. Ile o niej, jej powierzchni i wnętrzu wiemy? Jak tę wiedzę wykorzystujemy? Jak dbamy o naszą planetę i jak ją rujnujemy? Czego dobrego i czego złego możemy się po niej spodziewać?

Uczestnicy Pikniku Naukowego poznają wiele nowych faktów, bez których znajomości bylibyśmy tylko nieproszonymi gośćmi na powierzchni Ziemi. Gdy jednak je poznamy - możemy się poczuć jak gospodarze tej niebieskiej kropki, jedynego statku kosmicznego niosącego nas przez zimny, ciemny i bardzo nam nieprzychylny Kosmos.

Nauczą się, jak o nasz statek dbać i wykorzystywać go możliwie najlepiej, przez długie tysiące lat, nim Słońce unicestwi nasz układ planetarny. Wtedy musimy się umieć wynieść na dalekie planety. Byśmy do tego dorośli na czas i umieli wybrać dobrą, nową Ziemię - trzeba zdobyć jeszcze dużo, bardzo dużo wiedzy.

pikniknaukowy.pl, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

21. Piknik Naukowy. Święto fanów nauki już 3 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 14:12
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Impreza odbędzie się w tym roku już po raz 21. Zapraszamy wszystkich 3 czerwca na PGE Narodowy.
rozwiń zwiń