X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Jak uczyć się do matury? Popularne mnemotechniki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2018 16:31
Łańcuchowa metoda skojarzeń, system zakładek pamięciowych czy technika pierwszej litery - to najpopularniejsze mnemotechniki, które pozwalają na szybsze i łatwiejsze przyswajanie oraz przypominanie sobie zapamiętywanego materiału.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Najbardziej efektywne jest stosowanie praktycznych testów, quizów, kart obrazowych. Bardzo ważna jest też nauka w pewnych odstępach czasowych - powiedziała dr Marta Znajmiecka-Sikora z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytaj więcej:
laboratorium nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Ekspertka wskazała, że trwałość zapisywanych w pamięci informacji jest warunkowana przez wiele czynników. Niezbędna w procesie uczenia się jest koncentracja uwagi. Dzięki niej możliwe jest dotarcie informacji do pamięci długotrwałej.

- Z badań wynika jednak, że już po 30-45 minutach uwaga gwałtownie spada i dalsza nauka staje się mniej efektywna. Dlatego tak ważne są krótkie, kilkuminutowe przerwy w nauce - wyjaśniła dr Znajmiecka-Sikora.

Znaczenie ma również kolejność uczonych się treści. Na początku nauki efektywność jest największa, następnie spada i po pewnym czasie znów wzrasta - to tzw. efekt świeżości.

- Bardzo ważne jest również rozłożenie nauki w czasie i powtarzanie. Proces zapamiętywania wspomaga również zainteresowanie, motywacja i poziom aspiracji - podkreśliła psycholog.

Popularne mnemotechniki

Efektywne uczenie się oznacza łatwość w przyswajaniu informacji oraz skuteczne wykorzystanie posiadanej wiedzy. Aby to osiągnąć, można skorzystać ze znanych już od starożytności mnemotechnik, sposobów ułatwiających kodowanie i odtwarzanie nowych informacji.

Jak podkreśliła dr Marta Znajmiecka-Sikora, podstawą stosowania mnemotechnik są skojarzenia, wyobraźnia, wizualizacja, uporządkowanie, wykorzystanie rymu i rytmu.

Według niej najpopularniejszą mnemotechniką jest łańcuchowa metoda skojarzeń. Pozwala ona na łączenie treści których się uczymy, dzięki czemu możliwe staje się zapamiętanie długich list przedmiotów wraz z charakterystycznymi cechami, w chronologicznym układzie.

- Istotą tej techniki jest kojarzenie ze sobą w pary poszczególnych elementów do zapamiętywania, w wyniku czego powstaje łańcuch skojarzeń. Istotne jest jednak, aby skojarzenia były dynamiczne, przejaskrawione, śmieszne lub dziwaczne. Im bardziej nietypowe, tym lepiej - powiedziała.

Kolejna mnemotechnika - system zakładek pamięciowych - to tzw. metoda słów- wieszaków. Polega ona na wykorzystaniu znanego tekstu jako szkieletu do nowej informacji, która ma być zapamiętana. Aby korzystać z niej, trzeba stworzyć zestaw wieszaków, dobrze go zapamiętać wykorzystując wyobrażenia wzrokowe, a następnie - za ich pomocą - wiązać zapamiętywane treści z wieszakami.

Zdaniem ekspertki pomocne w zapamiętywaniu np. nazw geograficznych, nazwisk czy planet są akronimy, czyli tzw. skrótowce oraz technika pierwszej litery. Akronim polega na utworzeniu nowego słowa lub wyrażenia z pierwszych liter innych wyrazów, których się uczymy.

- Metoda pierwszych liter polega na utworzeniu zdania, z pierwszych liter słów, które chcemy zapamiętać. Znane są również mnemotechniki ułatwiające proces uczenia się słówek z języków obcych czy zapamiętywania dat - opisała psycholog.

Alternatywą dla linearnych notatek pozbawionych koloru, przestrzeni czy kojarzenia jest "mapa myśli". To narzędzie, dzięki któremu możliwe jest stworzenie graficznej reprezentacji informacji, ułatwiające proces strukturalizacji, organizacji i zapamiętywania materiału.

PAP - Nauka w Polska/kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA edukacja matura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak