Nauka

Polacy pracują nad opaską tekstylną do kontroli nawodnienia organizmu

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 11:53
Tekstylna opaska z nadrukowanym układem elektronicznym, nad którą pracuje łódzki start-up założony przez specjalistki z Politechniki Łódzkiej, ma umożliwić bezinwazyjną kontrolę nawodnienia organizmu osób aktywnie uprawiających sport, małych dzieci, czy seniorów, których pragnienie zanika z wiekiem.
Odwodnienie organizmu objawiać się może m.in. bólami głowy, ogólnym zmęczeniem i brakiem efektywności
Odwodnienie organizmu objawiać się może m.in. bólami głowy, ogólnym zmęczeniem i brakiem efektywnościFoto: inkflo/pixabay.com/cc

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

myHydro ma być innowacyjnym rozwiązaniem będącym połączeniem tekstyliów z elektroniką i medycyną. Wkrótce mają się rozpocząć badania prototypu opaski na grupie pacjentów, a gotowy produkt ma się pojawić na rynku mniej więcej za trzy lata.

Jak powiedziała twórczyni rozwiązania dr inż. Magdalena Owczarek - adiunkt w Instytucie Architektury Tekstyliów PŁ - opaska ma rozwiązać problem kontroli nawodnienia organizmu i sygnalizować, czy jest to zdrowy poziom nawodnienia, czy też nie.

Zobacz wideo:

PAP

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA zdrowie medycyna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wynalazek krakowskich naukowców może wspomóc transplantologię

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 16:55
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali biodegradowalne aerożele chitozanowe, które służą do hodowli różnych tkanek, w tym ludzkich i mogą znaleźć zastosowanie m.in. w transplantologii.
rozwiń zwiń