Nauka

Polacy chcą stworzyć globalną sieć detektorów poszukujących ciemnej materii

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 15:56
Do swojego nowatorskiego eksperymentu fizycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu zaprosili przedstawicieli jednostek badawczych rozsianych po całym świecie.
Fizycy z UMK chcą stworzyć globalną sieć detektorów poszukujących ciemnej materii
Fizycy z UMK chcą stworzyć globalną sieć detektorów poszukujących ciemnej materiiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

- Pomysł wykorzystania optycznego zegara atomowego do poszukiwania ciemnej materii pojawił się w środowisku fizyków kilka lat temu. My opracowaliśmy eksperymentalną metodę realizacji tej idei oraz przeprowadziliśmy pierwszy tego typu pomiar. Pozytywna detekcja ciemnej materii fundamentalnie zmieniłaby nasze postrzeganie natury - powiedział dr Piotr Wcisło z UMK.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Naukowiec wierzy w powodzenie projektu, szczególnie gdy do pomiarów wykorzystanych zostanie jednocześnie kilka zegarów atomowych. - Trzeba wprowadzić globalne, synchroniczne pomiary. Pracujemy nad tym i namawiamy inne ośrodki badawcze na świecie (jest ich kilka) do tego, żeby stworzyły z nami sieć detektorów tego typu - wskazał Wcisło.

- Nasz pomiar polega na tym, że obserwujemy, w jaki sposób ultradokładny, optyczny zegar atomowy tyka. Spodziewamy się, że jeżeli przez laboratorium "przeleci" obiekt ciemnej materii, to będzie on w tym momencie tykał nieco inaczej - wyjaśnił fizyk.

- Jeżeli mamy jeden zegar atomowy i obok naszego laboratorium przejedzie np. tramwaj i zaburzy jego działanie, to możemy ten szum pomylić z "wykryciem" ciemnej materii. Jeżeli natomiast będzie to kilka zsynchronizowanych urządzeń na świecie, które w jednym momencie zachowają się w identyczny sposób, to będziemy mieli do czynienia z nową fizyką - dodał dr Wcisło.

Zobacz wideo:

PAP

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy opracowali naszpikowany czujnikami i elektroniką kombinezon bojowy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 20:47
Ma on wspomagać komandosów, ratowników medycznych i strażaków w ćwiczeniach i w akcjach bojowych.
rozwiń zwiń