Nauka

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej chcą stworzyć sztuczny liść na bazie grafenu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 10:30
- Na świecie prowadzi się wiele badań nad sztuczną fotosyntezą. To, co jest innowacyjne w polskim projekcie, to wykorzystanie grafenu do redukcji dwutlenku węgla - podkreślił dr Bartłomiej Szyja.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Radoslaw Wyjadlowski/freeimages.com/cc

- Chcemy zbudować odpowiedni fotokatalizator, który by mógł wykorzystać energię słoneczną, dostarczyć ją w formie protonów, elektronów do cząsteczki dwutlenku węgla i uzyskać z niej coś, co będzie miało większą wartość - wytłumaczy dr Bartłomiej Szyja z Zakładu Chemii i Technologii Paliw Politechniki Wrocławskiej.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Celem naukowców jest uzyskanie z redukcji CO2 wysokoenergetycznych produktów, jak np. metan, metanol, które można ponownie wykorzystać jako paliwa. - Z ciekawych produktów, jakie przychodzą nam do głowy, to np. jest kwas mrówkowy, który nadaje się świetnie do przechowywania wodoru - wskazał.

Ze względu na ogromną ilość CO2 emitowanego do atmosfery, od jakiegoś czasu na świecie prowadzone są badania nad utylizacją dwutlenku węgla. Innowacyjność projektu polskich naukowców polega na wykorzystaniu do tego procesu grafenu. - Grafen ma ciekawe właściwości, jeśli chodzi o przewodnictwo elektryczne, jednocześnie jest tani, łatwy do uzyskania w stosunkowo dużych ilościach - podkreślił dr Szyja.

- Aktywowany grafen ma taką zdolność, że zaczyna przekształcać dwutlenek węgla, cząsteczki stają się aktywne, więc ruchome. Jeżeli do tego doprowadzimy wodór, który nam powstał, który przeszedł przez membranę zachodzi proces fotoredukcji CO2 - wyjaśniła dr Katarzyna Pstrowska.

Jak zaznaczył dr Szyja, "w ciągu trzech lat oczekujemy naprawdę działających prototypów takiego urządzenia".

Zobacz wideo:

PAP

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biolog: powszechnie dostępne rośliny domowe pochłaniają zanieczyszczenia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 13:03
Dostępne w sklepach ogrodniczych gatunki roślin doniczkowych pochłaniają i neutralizują różnego rodzaju zanieczyszczenia - mówi PAP ekolog roślin z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Zych.
rozwiń zwiń