Nauka

Polscy studenci chcą zbudować kapsułę do superszybkich podróży

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 21:43
Nowy, superszybki środek transportu - kapsułę Hyperloop - chcą zbudować studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Dzięki niej podróż z Warszawy do Wrocławia może potrwać 23 minuty.
Hyperloop
HyperloopFoto: PAP

Hyperloop to zupełnie nowy środek transportu będący połączeniem pociągu i samolotu.

- Pojazd może poruszać się z prędkością 1000 km/h, choć realnie może to być 900 km/h - powiedział Piotr Niedziółka z zespołu Hyper Poland University Team.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Dzięki wykorzystaniu materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym, np. stopów aluminium, magnezu, czy kompozytów węglowych, konstrukcja ma być bardzo lekka, a jednocześnie wytrzymała.

Napędzana silnikami elektrycznymi może poruszać się na kołach, a przy większej prędkości - za pomocą lewitacji magnetycznej.

Dla zachowania bezpieczeństwa wyposażona jest w dwa niezależne systemy hamowania.

Dodatkowo system elektroniczny czuwa nad pojazdem w trakcie jazdy i w razie potrzeby automatycznie uruchamia awaryjne procedury bezpieczeństwa.

Polscy studenci przygotowują pojazd z myślą o zawodach Hyperloop Pod Competition, organizowanych przez firmę SpaceX Elona Muska. Już znaleźli się w gronie 24 zespołów, które pod koniec sierpnia wezmą udział w finale konkursu w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz wideo:

PAP

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA technologie transport
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także