X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Ekspert: łatwo stwierdzić, czy podpis jest sfałszowany

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 11:11
Z reguły nie ma problemu z wykryciem sfałszowanego podpisu przy prawidłowym stosowaniu metody graficzno-porównawczej – wskazuje adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego dr hab. Marek Leśniak.
Umowy powinny odzwierciedlać stan faktyczny, nie warto zawierać umów dla pozoru - przekonuje mec. Bartosz Bator
Umowy powinny odzwierciedlać stan faktyczny, nie warto zawierać umów dla pozoru - przekonuje mec. Bartosz BatorFoto: Glow Images/East News

Szczególne problemy mogą powstawać w przypadku badań osób z nazwiskiem o małej liczbie liter (np. dwie lub trzy litery) i jednocześnie mało wyrobionym nawyku pisarskim albo w przypadku tzw. podobieństw rodzinnych.

Specjalista, który potwierdzał m.in. przypadki sfałszowanych podpisów, opiniując dla sądów materiały spraw lustracyjnych, zastrzega, że przy prawidłowym stosowaniu metody graficzno-porównawczej można mówić o 10-proc. możliwości popełnienia błędu. Podkreśla jednak, że to bardzo mało i jakakolwiek metoda badań dostępna w kryminalistyce, łącznie z badaniem DNA, nie daje 100-procentowej prawidłowości.

Jak wyjaśnił naukowiec, metoda graficzno-porównawcza polega na odtwarzaniu zakresu zmienności graficznej pisma danej osoby. Odbywa się to na podstawie materiału porównawczego, czyli próbek pisma. Materiał porównawczy może być bezwpływowy, czyli np. pochodzić z innych dokumentów (powstałych nie dla celów badań pismoznawczych) lub wpływowy, jeśli są to próbki pisma sporządzone specjalnie pod kątem badań.

Aby dobrze odtworzyć czyjś zakres zmienności graficznej, materiał porównawczy powinien być możliwie obszerny - reprezentatywny. Ważne, aby obejmował zapisy dokonywane z różnym tempem kreślenia oraz zapisy z czasu zbliżonego do okresu, w którym powstały kwestionowane dokumenty czy zapisy – najlepiej, aby pochodziły sprzed czasu powstania dokumentu, ale też były późniejsze.

- Analizując pojedynczy podpis, materiał porównawczy powinien więc obejmować wiele niekwestionowanych podpisów - zaznaczył Leśniak.

Po odtworzeniu zakresu zmienności materiału porównawczego, rozpoczyna się badanie, czy cechy kwestionowanych zapisów lub podpisów mieszczą się w tym odtworzonym zakresie zmienności. Bierze się tu pod uwagę określony katalog cech pisma – część z nich ma postać szacunkową, a część grafometryczną, opartą o pomiary np., proporcji, kątów itp.

W katalogu cech pisma badacze analizują m.in. cechy ogólne – jak klasa pisma czy tempo, cechy strukturalne – jak szerokość pisma, nachylenie osi poszczególnych liter i proporcje między różnymi fragmentami, cechy modelunkowe – czyli zakres zmienności kształtów poszczególnych liter, cechy topograficzne – czyli np. odstępy międzyliterowe, położenia czasz czy podstaw liter względem siebie oraz cechy związane z ciągłością pisma – tzw. impuls pisma (częstotliwość odrywania długopisu od kartki).

- To z reguły kilkadziesiąt cech, które poddajemy badaniom na podstawie standardów badań pismoznawczych - powiedział naukowiec.

Specjaliści Katedry Kryminalistyki Uniwersytetu Śląskiego do tych badań używają np. wideokomparatora, pozwalającego analizować dokumenty w różnych zakresach widma i dokonywać precyzyjnych pomiarów. Mikroskop stereoskopowy pozwala natomiast np. zweryfikować cechy typowe dla tzw. ścisłego naśladownictwa – poprzez sprawdzenie przebiegu linii pisma, cieniowania czy drżenia.

Kwestie związane np. z liczebnością zespołu badawczego każdorazowo określa zlecający – nie ma to znaczenia dla metodyki badań. Czas badań zależy głównie od liczby badanych kwestionowanych zapisów i obszerności materiału porównawczego. Kształt sprawozdań z badań wyznacza np. zasada kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którą biegły powinien swoje wnioski uzasadnić, czyli zawrzeć tam wyniki swoich pomiarów, spostrzeżenia – wszystko, co bierze pod uwagę przy formułowaniu wniosków końcowych.

- Każda metoda ma swój obszar błędu. Nie ma metod stuprocentowo pewnych, nawet w przypadku badania DNA daje ona ponad 99 proc. skuteczności. W świetle badań np. prof. Jana Widackiego z 1976 r. trafność wyników badań pismoznawczych sięga 90 proc. Jeśli badania metodą graficzno-porównawczą, którą w tej chwili się stosuje, są prawidłowo wykonane, ten obszar błędu to 10/100 - zastrzegł Leśniak.

- Zdarzało mi się w przeszłości opiniować w sprawach lustracyjnych. Zdarzały się tam również podpisy podrobione. Prawidłowo stosując metodę graficzno-porównawczą nie było problemu, żeby uchwycić, że był to podpis podrobiony - podkreślił.

(PAP)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy znaleźli gen, który odpowiada za poczucie szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 21:00
Specyficzna odmiana genu odpowiedzialnego za odczuwanie przyjemności i redukcję bólu najczęściej występuje wśród najszczęśliwszych narodów świata
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spocone dłonie to mniej racjonalnego myślenia

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 01:17
Spocone dłonie - to objaw tego, że w stresie możemy nie myśleć racjonalnie. Dowodzą tego badania polskiego naukowca, doktora Szymona Wicharego z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstyd i wina - uczucia, z którymi ciężko sobie poradzić

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 02:23
- Wstyd dotyka naszej tożsamości, jest czymś, czego nie możemy zmienić. Już tacy jesteśmy i koniec - mówi psycholog Joanna Chmura.
rozwiń zwiń