Nauka

Zmarł niezwykły orangutan. Potrafił posługiwać się językiem migowym

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 14:47
Przyczyna śmierci 39-letniego samca o imieniu Chantek nie została jeszcze ustalona, ale cierpiał on na postępującą chorobę serca. U orangutanów wiek starczy zaczyna się od przekroczenia 35 lat.
Chantek
ChantekFoto: zooatlanta.org

Chantek urodził się w ośrodku badań nad naczelnymi w Atlancie, na południu Stanów Zjednoczonych. Przez dziewięć lat mieszkał z antropolog Lyn Miles w jej domu w stanie Tennessee. Nauczył się wówczas sprzątać swój pokój, wykonywać i wykorzystywać proste narzędzia, a nawet wskazać drogę z uniwersytetu do baru szybkiej obsługi.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Orangutan był jedną z pierwszych i nielicznych małp człekokształtnych, które nauczyły się komunikować za pomocą amerykańskiej odmiany języka migowego, obok gorylicy Koko i szympansicy Washoe. Według zoo Chantek chętnie "migał" ze swoimi opiekunami, ale "wstydził się migać z osobami, których nie znał, często wybierał wówczas inne, bardziej typowe dla orangutanów formy komunikacji, takie jak wokalizacje i gesty rąk".

- Będzie nam go bardzo brakowało. Chantek miał niezwykłą, serdeczną osobowość, a także wyjątkowe sposoby na komunikowanie się i porozumiewanie z tymi, których znał najlepiej. Możliwość opiekowania się nim przez ostatnie 20 lat była dla nas przywilejem - podkreśliła przedstawicielka zoo Hayley Murphy.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak