Nauka

Ornitolog: coraz więcej ptaków zostaje w Polsce na zimę

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 16:04
- Przy łagodniejszych zimach strategia ta daje im większą szansę przetrwania niż wędrówki do ciepłych krajów - powiedział Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Sikorka
SikorkaFoto: Jausa/shutterstock.com

Ptaki, które zdecydowały się pozostać na zimę w Polsce, można spotkać właściwie w całym kraju. - Widujemy je nie tylko w okolicach nadmorskich, gdzie zimy zazwyczaj są łagodniejsze, ale np. również w północno-wschodniej części kraju, w okolicach Suwałk i Białegostoku czy na Warmii i Mazurach - zauważył Adam Zbyryt.

Jak powiedział, powodem pozostawania ptaków w naszym kraju są coraz cieplejsze zimy. - Najnowsze wyniki badań naukowców z Niemiec przeprowadzone na bocianach białych pokazały, że przy łagodnych zimach strategia taka jest znacznie bardziej korzystna dla ptaków z ewolucyjnego punktu widzenia - po prostu większa jest ich przeżywalność - wyjaśnił.

Wskazał, że coroczne wędrówki do cieplejszych krajów to dla ptaków ogromne wyzwanie. - W czasie wędrówki w pierwszym roku życia ginie ok. 80 proc. młodych bocianów. Dla części jest to zbyt duże wyzwanie energetyczne, część pada ofiarą drapieżników, ale najwięcej ginie na skutek porażeń z liniami elektroenergetycznymi - wytłumaczył ornitolog.

- Dlatego coraz więcej ptaków podejmuje ryzyko zimowania w kraju. Robią tak kolejne pokolenia, co - jeśli sprawdzą się przewidywania ekspertów dotyczące zmian klimatu i jeśli zimy w Polsce będą coraz łagodniejsze - doprowadzi do wytworzenia się osiadłych populacji, niegdyś wędrownych, ptaków - ocenił.

Jak zaznaczył, osobniki, które pozostały na miejscu, będą mogły również wiosną szybciej przystąpić do lęgu. - Mają też możliwość zajęcia lepszych terytoriów, co przekłada się na większy sukces lęgowy, bowiem jest tam więcej pożywienia, a to pozwala wychować więcej młodych, które przetrwają trudy wędrówki, jeśli w następnym roku zima będzie cięższa - powiedział.

Czym żywią się ptaki, które decydują się pozostać na zimę w Polsce? - Część oczywiście dokarmiana jest przez ludzi. Wbrew jednak temu, co nam się wydaje, zimą jest sporo owadów. Występować mogą np. pod postacią poczwarek hibernujących w załamaniach kory - takich owadów jest najwięcej, a w ich wyszukiwaniu specjalizują się szczególnie sikory i pełzacze. Ale dorosłe owady wielu gatunków również są aktywne zimą, tym bardziej im jest cieplej - wiele ptaków może i potrafi je zbierać - zwrócił uwagę.

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Jak drapieżne ptaki polują w miastach?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 13:14
– W miastach nie brakuje drapieżników, ale są one skryte. Uaktywniają się głównie nocą – podkreślił w radiowej Trójce dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń