Nauka

Sprawdź potęgę umysłu! Zobacz transmisję wideo z 17. Pikniku Naukowego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:00
Jeśli nie możesz dołączyć do nas na Stadionie Narodowym, oglądaj nasze relacje wideo.
Piknik Naukowy 2013
Piknik Naukowy 2013Foto: Radosław Pasterski / PR


Organizatorami 17. Pikniku Naukowego są Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Tych, którzy pojawią się w sobotę na Stadionie Narodowym czekają niezliczone atrakcje.
Pokazy najnowszych osiągnięć technologicznych, eksperymenty, wykłady, gry i zabawy to tylko część tego, co czeka Was podczas 17. Pikniku Naukowego.
>>>Szczegóły znajdziecie na naszej stronie www.pikniknaukowy.pl

Czy potrafisz panować nad swoim umysłem? Sprawdź się w niezwykłym eksperymencie w namiocie (13B) portalu PolskieRadio.pl.

/

Na Pikniku Naukowym zademonstrujemy nową aplikację portalu PolskieRadio.pl, która dopasowuje audycje i muzykę nadawaną na antenie Polskiego Radia do emocjonalnego stanu słuchacza. Jeśli jest rozkojarzony albo zaspany – usłyszy łatwy i modny przebój. A jeśli jego mózg ma ochotę na coś naprawdę trudnego, wysłucha wykładu, np. prof. Miziołka o architekturze ogrodów angielskich. W ten sposób chcemy pokazać, że w Polskim Radio każdy znajdzie coś dla siebie.

Do aplikacji podpięte jest urządzenie dokonujące pomiaru fal mózgowych. To właśnie na ich bazie dobierane są nagrania odpowiednie do nastroju słuchacza. Biorący udział w eksperymencie będą mieli okazję sprawdzić dosłownie i w przenośni siłę swojego intelektu, zdolność koncentracji i skupienia się. A przy okazji będzie to świetna zabawa.

>>>Zapraszamy także do udziału w grze terenowej Polskiego Radia "Poznaj Piknik Naukowy". Do zdobycia cenne nagrody!

Przebieg eksperymentu będziecie mogli śledzić na naszych stronach - gdyż to, co będzie działo się podczas 17. Pikniku Naukowego będziemy transmitowali wideo.

Swoje namioty na Pikniku Naukowym rozstawią specjalnie dla Was także redakcje Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki.

Znajdziecie nas na interaktywnej mapie Pikniku Naukowego >>> Mapa 17.Pikniku Naukowego Zapraszamy!

/

Jedynka

Radio od kuchni, czyli Jedynka na Pikniku Naukowym

Jedynka przygotowała dla swoich słuchaczy wiele atrakcji. Niemalże cały program, bo już od godz. 9.00 aż do 20.00, będzie realizowany z terenu Pikniku Naukowego. Gospodarzami piknikowego studia będą Karolina Rożej i Roman Czejarek, którzy opowiedzą jak przygotowuje się audycje i pokażą, jak się je tworzy. Dzięki ich pomocy uczestnicy imprezy, po krótkim przeszkoleniu, będą mogli wziąć udział w tworzeniu programów, których w tym czasie będzie można słuchać w radiu.

Przed południem na Piknikowej scenie nastąpi rozwiązanie konkursu "Dźwięki życia", który Jedynka przeprowadzi na antenie między 10 a 14 czerwca. W "Popołudniu z Jedynką" o godz. 15.30  Dorota Truszczak zaprosi uczestników Pikniku do wzięcia udziału w konkursie popularnonaukowym "Wist". do wygrania będą gadżety związane z Jedynką.

Piknikowe studio odwiedzi wielu dziennikarzy Pierwszego Programu Polskiego Radia oraz zaprzyjaźnionych redakcji. Zapraszamy na spotkania m.in. z niezastąpionym sprawozdawcą sportowym Tomaszem Zimochem  po godz 14.40  oraz z zagranicznymi korespondentami Polskiego Radia, w tym: Beatą Płomecką z Brukseli i Maciejem Jastrzębskim na co dzień nadającym z Moskwy. Swoje książki będą podpisywać Krzysztof Renik oraz Dariusz Rosiak po  godz.  12.15

Nie lada gratka czeka także na wielbicieli radiowych słuchowisk. Po godzinie 13. 00  będą mogli się spotkać z twórcami niezapomnianych "Matysiaków" - reżyserem Waldemarem Modestowiczem, autorem Januszem Dziewiątkowskim oraz młodymi aktorami, a po godz. 17.00 - w czasie słuchowiska "Ludzie nad rzeką" - autorem Rafałem Wojasińskim, ponownie z Waldemarem Modestowiczem, aktorem Henrykiem Talarem i dyrektorem Teatru PR Januszem Kukułą.

Dzień zakończymy audycją "Jedynka dzieciom", którą  po godz. 19.00 poprowadzi Agnieszka Kunikowska. Dla naszych najmłodszych słuchaczy przygotowaliśmy na tę okazję moc atrakcji!

/

Dwójka

"Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" na Pikniku Naukowym

Hanna Maria Giza zaprasza wszystkich odwiedzających tegoroczny Piknik Naukowy do wzięcia udziału w nagraniu audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w godz. 16-17 w Dwójkowym namiocie. Gośćmi audycji będą wybitni naukowcy oraz popularyzatorzy nauki – pasjonaci posługujący się językiem jasnym, przystępnym i zrozumiałym.

/

Trójka

Od godziny 12.00 do 14.00 w studiu plenerowym gościć będą Trójkowi autorzy. Autografy rozdawać będą: Marek Niedźwiecki, Marcin Zaborski i Marcin Gutowski. Popularny wśród słuchaczy "Niedźwiedź" podpisywać będzie dwupłytowy album "Marek Niedźwiecki – moja lista marzeń", "Zaborek" promować będzie swoją książkę "Biuro Myśli Znalezionych. Rozmowy Marcina Zaborskiego" (premiera 10 czerwca 2013), a "Gucio" opowie o książce "Trójka z dżemem – palce lizać! Biografia pewnego radia". Wszystkie wydawnictwa będą do kupienia w "Sklepiku Walendziku" w namiocie Agencji Muzycznej (5B)w godzinach 11.00-18.00.

/

Czwórka

Czwórka będzie obecna na Pikniku przez cały dzień. Odwiedzający Piknik będą mogli podejrzeć pracę Czwórkowych dziennikarzy i zobaczyć jak przygotowują oni relacje. W swoim namiocie (9 B) ekipa Czwórki zaprezentuje "życie po godzinach w towarzystwie nowych technologii", czyli m.in. kosolę XBOX 360 z czujnikiem ruchu Kinect, najnowsze gry planszowe oraz interaktywne koncert realizowane w studiu Programu 4. Dodatkowo każdy odwiedzający będzie miał okazję zdobyć limitowane plakaty Czwórki. Zapraszamy.

Polskie Radio dla Zagranicy

11.00-12.00; 19.00-20.00 Jak żyje współczesna Polonia – dziennikarze Redakcji Polskiej opowiadać będą  o swoich kontaktach ze środowiskami polonijnymi w różnych krajach.

11.00 – 12.00 Polskie ślady w Andach – spotkanie z dr Wojciechem Lewandowskim, uczestnikiem wyprawy śladami pierwszej, historycznej, przedwojennej polskiej wyprawy w Andy.

12.00 – 13.15 Z życia sąsiadów – Białorusini w Polsce, Polacy na Białorusi . Muzyka młodej Białorusi. Pokaz slajdów, prezentacja muzyki, czasopism z Białorusi, strony radyjo.net , konkurs wiedzy o Białorusi

12.30-12.55 Kierunek Wschód: Białoruś – Rozmowa z dziennikarzem białostockiej "Gazety Wyborczej" i podróżnikiem Andrzejem Kłopotowskim, autorem przewodnika "Białoruś. Historia za miedzą". Publikacja ta zdobyła Nagrodę Magellana za najlepszy przewodnik tekstowy wydany w 2012 roku.

12.55-13.15 prezentacja multimedialna białoruskich ornamentów i wzornictwa ludowego na przykładzie brandu Farbotka.pl Julia Farbotka.

13.15-14.30 Z życia sąsiadów – Rosja . Zapraszamy do udziału w konkursach wiedzy o znanych Rosjanach, życiu w Rosji, ludziach mówiących po rosyjsku, Rosjanach w Polsce.

Gość: Igor Biełow, poeta, tłumacz (laureat konkursu na najlepsze tłumaczenie na rosyjski utworów Czesława Miłosza), który będzie czytał swoje wiersze i przekłady.

Dla zainteresowanych będzie możliwość otrzymania dedykacji na egzemplarzu pisma "Nowaja Polsza", w którym publikowane były przekłady Biełowa. Przedstawiciel redakcji "Nowej Polszy" będzie również gościem redakcji rosyjskiej.

/

Przewidziany jest również konkurs "Życie Kaliningradu - życie w Kaliningradzie", w którym będą także specjalne pytania przygotowane przez Igora Biełowa - mieszkańca Kaliningradu.

Gość: Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie, opowie o pracy korespondenta i o Rosji oraz podpisywał swoją książkę ‘Matrioszka Rosja i Jastrząb’.

Gość: Aleksander Slepakov, bard rosyjski, mieszkający w Polsce. Będzie można posłuchać mini-koncertu, a także wziąć udział w konkursie, poświęconym życiu bardów w ZSRR i Rosji.

Gość: przedstawiciel Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

14.30-15.45 Prezentacja Redakcji Ukraińskiej w formę programu radiowego, który składa się z poszczególnych audycji.

  1. Zapowiedź audycji oraz krótka historia Redakcji Ukraińskiej.
  2. Wiadomości - konkurs wiedzy o Ukrainie dla "słuchaczy" – Piknikowiczów
  3. Przegląd prasy (humorystyczny konkurs "Trudności w Tłumaczeniu" – polsko-ukraińskie homonimy
  4. Audycja "Gość Studia" – gościem będzie Andrij Lubka – ukraiński poeta, prozaik, eseista i tłumacz
  5. Konkurs ukraińskiej artykulacji
  6. Reportaż – audycja dla dzieci "Muzyczna sztuka teatralna "Koza Dereza" według ukraińskiej bajki ludowej
  7. Audycja Muzyczna – polskie piosenki w ukraińskim tłumaczeniu
  8. Magazyn Sportowy - prezentacja szkoły ukraińskiej sztuki walki "hopak bojowy"

15.45-17.00 Życie w kraju czy za granicą – życie korespondenta w Polsce . Nasi niemieccy goście Elisabeth Lehmann (telewizja ZDF), Henryk Jarczyk (Radio ARD) oraz Holger Lühmann (freelancer) opowiedzą o życiu korespondentów w Polsce, o tematach, które ich interesują i o swoich obserwacjach z Polski. Rozmowa przeplatana będzie quizem z nagrodami .

17.00-18.15 Życie w globalnej wiosce – wszyscy mówimy po angielsku – dziennikarze Redakcji Angielskiej oraz goście zapraszają do dyskusji i zabawy w języku angielskim.

Pokaz futbolu amerykańskiego w  wykonaniu polskiego klubu Warsaw Eagles z siedzibą w Warszawie. Utworzony w czerwcu 1999 – jako pierwszy w Polsce – członek i jeden z założycieli Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (od listopada 2004), od 2006 występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego.

18.15-19.00 Biznes i życie codzienne w Warszawie spotkanie z przedstawicielami społeczności żydowskiej. Izraelczycy w Polsce. Goście z Izraela opowiedzą o życiu w Warszawie, jak tu robić interesy, czym się różnią polskie zwyczaje w biznesie od izraelskich.

19.00-20.00 Życie poza krajem – Polonia o sobie: " Polskie Wilno " spotkanie z poetą i publicystą Romualdem Mieczkowskim.

STUDIO PLENEROWE POLSKIEGO RADIA:

17.30-18.00 debata w j. polskim poświęcona życiu na emigracji – tu i tam . Mamy nadzieję naszkicować w niej portret współczesnej polskiej emigracji, głównie w Europie Zachodniej, ale także powiedzieć o jej powrotach do Polski. W debacie wezmą udział przedstawiciele ośrodków badających problemy emigracji, dziennikarze, a także sami emigranci.

/

 

IAR

"Plenerowe warsztaty reporterskie Informacyjnej Agencji Radiowej". Sześciogodzinna prezentacja (godz. 12.00-18.00) pracy reportera "od kuchni" prowadzona przez dziennikarzy IAR Ksenię Maćczak i Kamila Szwarbułę. Reporterzy będą proponować Piknikowiczom przeprowadzenie na profesjonalnym sprzęcie dziennikarskim krótkiego wywiadu np. ze swoją żoną, córką, mężem, bądź dowolną osobą. Następnie pokażą, jak montuje się nagrany materiał i przygotowuje go do emisji. Na dużym ekranie LCD będzie można zobaczyć proces skracania, wycinania, czyli montowania materiału. Po zmontowaniu materiału zwiedzający otrzyma dyplom uczestnictwa w "Plenerowych warsztatach reporterskich Informacyjnej Agencji Radiowej" wraz z nagraną płytą z własnym przygotowanym materiałem reporterskim.

/
Studio Reportażu i Dokumentu

Pracownicy Studia zaprezentują słuchaczom produkcje SRiD, proces powstawania reportaży, opowiedzą o swojej pracy i formach prezentacji produkcji. Pod okiem reportażystów chętni będą mogli stworzyć własne minireportaże.

Piknikowicze będą mogli odkrywać potencjał dźwięku, pracować nad swoim reportażem, słuchać i oglądać, a także śledzić, jak powstaje reportaż i z czego. Będzie to znakomita okazja do poznania tych, którzy zazwyczaj ukryci są za swoimi bohaterami.

Zygmunt
Zygmunt Chamiec, pierwszy dyrektor Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia

Namiot 1 – Studio, w którym każdy będzie miał możliwość nagrania swojego głosu na taśmę analogową i montażu nagrania.

Akcja: "Życie dźwięku – od taśmy magnetycznej do pliku w Internecie". Prześlij swoje pozdrowienia. Dostaniesz taśmę z nagraniem na pamiątkę – tylko u nas możesz też zmierzyć ile centymetrów ma 1 sekunda Twojego głosu. Nagrania zaraz po dokonaniu będą możliwe do posłuchania na stronie internetowej, wraz ze zdjęciem autora!

Namiot 2 – Radiowy kącik dźwiękowy. Konkursy z nagrodami dla dzieci z wykorzystaniem dźwiękowych efektów z Archiwum PR.

Taniec z dźwiękami – zabawa multimedialna pozwalająca, poznać pracę z taśmą magnetyczną.

Namiot 3 – Projekcje filmu o pracy Archiwum "Było sobie nagranie" oraz prezentacje multimedialne dwóch montaży dotyczących historii Stadionu X-lecia.

Zobacz więcej na temat: Piknik Naukowy 2013

Czytaj także

Gra Terenowa Polskiego Radia "Poznaj Piknik Naukowy"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 14:00
Weź udział i wygraj cenne nagrody!
rozwiń zwiń

Czytaj także

17. Piknik Naukowy. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:24
W najbliższą sobotę Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik po raz 17. organizują Piknik Naukowy. Stoisko nr 18 na Stadionie Narodowym w Warszawie zajmie Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: nie chcesz do lasu? Las przyjdzie do ciebie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:32
- Nauka weszła w las już dawno temu! Na Pikniku Naukowym będzie można sprawić sobie przyjemność na Ścieżce Zmysłów, poznać życie zwierząt i dowiedzieć się jak przeżyć noc w lesie - zapowiada Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: czym jest krwawiący drut?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 15:30
Miętowy kawior, lewitujący magnes, krwawiący metal....Czwórka przygotowała z okazji Pikniku Naukowego moc atrakcji - na Stadionie Narodowym oraz na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: zostaw swój ślad

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:14
- Zapraszamy na nasze stoisko daktyloskopijne. Na specjalnie przygotowanej karcie piknikowej będzie można odbić swoje linie papilarne - zachęca Piotr Trojanowski z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013 z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 10:00
Wszystkich, którzy zjawią się w Warszawie na 17. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zapraszamy do odwiedzenia namiotu radiowej Jedynki. Przez cały dzień będziemy także relacjonować piknikowe wydarzenia na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studio Reportażu i Dokumentu na Pikniku Naukowym 2013

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 15:04
W sobotę 15 czerwca od 11.00 zapraszamy wszystkich do odwiedzenia namiotu Studia Reportażu i Dokumentu na 17. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym.
rozwiń zwiń