X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Sprawdź potęgę umysłu! Zobacz transmisję wideo z 17. Pikniku Naukowego

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:00
Jeśli nie możesz dołączyć do nas na Stadionie Narodowym, oglądaj nasze relacje wideo.
Piknik Naukowy 2013
Piknik Naukowy 2013Foto: Radosław Pasterski / PR


Organizatorami 17. Pikniku Naukowego są Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Tych, którzy pojawią się w sobotę na Stadionie Narodowym czekają niezliczone atrakcje.
Pokazy najnowszych osiągnięć technologicznych, eksperymenty, wykłady, gry i zabawy to tylko część tego, co czeka Was podczas 17. Pikniku Naukowego.
>>>Szczegóły znajdziecie na naszej stronie www.pikniknaukowy.pl

Czy potrafisz panować nad swoim umysłem? Sprawdź się w niezwykłym eksperymencie w namiocie (13B) portalu PolskieRadio.pl.

/

Na Pikniku Naukowym zademonstrujemy nową aplikację portalu PolskieRadio.pl, która dopasowuje audycje i muzykę nadawaną na antenie Polskiego Radia do emocjonalnego stanu słuchacza. Jeśli jest rozkojarzony albo zaspany – usłyszy łatwy i modny przebój. A jeśli jego mózg ma ochotę na coś naprawdę trudnego, wysłucha wykładu, np. prof. Miziołka o architekturze ogrodów angielskich. W ten sposób chcemy pokazać, że w Polskim Radio każdy znajdzie coś dla siebie.

Do aplikacji podpięte jest urządzenie dokonujące pomiaru fal mózgowych. To właśnie na ich bazie dobierane są nagrania odpowiednie do nastroju słuchacza. Biorący udział w eksperymencie będą mieli okazję sprawdzić dosłownie i w przenośni siłę swojego intelektu, zdolność koncentracji i skupienia się. A przy okazji będzie to świetna zabawa.

>>>Zapraszamy także do udziału w grze terenowej Polskiego Radia "Poznaj Piknik Naukowy". Do zdobycia cenne nagrody!

Przebieg eksperymentu będziecie mogli śledzić na naszych stronach - gdyż to, co będzie działo się podczas 17. Pikniku Naukowego będziemy transmitowali wideo.

Swoje namioty na Pikniku Naukowym rozstawią specjalnie dla Was także redakcje Jedynki, Dwójki, Trójki i Czwórki.

Znajdziecie nas na interaktywnej mapie Pikniku Naukowego >>> Mapa 17.Pikniku Naukowego Zapraszamy!

/

Jedynka

Radio od kuchni, czyli Jedynka na Pikniku Naukowym

Jedynka przygotowała dla swoich słuchaczy wiele atrakcji. Niemalże cały program, bo już od godz. 9.00 aż do 20.00, będzie realizowany z terenu Pikniku Naukowego. Gospodarzami piknikowego studia będą Karolina Rożej i Roman Czejarek, którzy opowiedzą jak przygotowuje się audycje i pokażą, jak się je tworzy. Dzięki ich pomocy uczestnicy imprezy, po krótkim przeszkoleniu, będą mogli wziąć udział w tworzeniu programów, których w tym czasie będzie można słuchać w radiu.

Przed południem na Piknikowej scenie nastąpi rozwiązanie konkursu "Dźwięki życia", który Jedynka przeprowadzi na antenie między 10 a 14 czerwca. W "Popołudniu z Jedynką" o godz. 15.30  Dorota Truszczak zaprosi uczestników Pikniku do wzięcia udziału w konkursie popularnonaukowym "Wist". do wygrania będą gadżety związane z Jedynką.

Piknikowe studio odwiedzi wielu dziennikarzy Pierwszego Programu Polskiego Radia oraz zaprzyjaźnionych redakcji. Zapraszamy na spotkania m.in. z niezastąpionym sprawozdawcą sportowym Tomaszem Zimochem  po godz 14.40  oraz z zagranicznymi korespondentami Polskiego Radia, w tym: Beatą Płomecką z Brukseli i Maciejem Jastrzębskim na co dzień nadającym z Moskwy. Swoje książki będą podpisywać Krzysztof Renik oraz Dariusz Rosiak po  godz.  12.15

Nie lada gratka czeka także na wielbicieli radiowych słuchowisk. Po godzinie 13. 00  będą mogli się spotkać z twórcami niezapomnianych "Matysiaków" - reżyserem Waldemarem Modestowiczem, autorem Januszem Dziewiątkowskim oraz młodymi aktorami, a po godz. 17.00 - w czasie słuchowiska "Ludzie nad rzeką" - autorem Rafałem Wojasińskim, ponownie z Waldemarem Modestowiczem, aktorem Henrykiem Talarem i dyrektorem Teatru PR Januszem Kukułą.

Dzień zakończymy audycją "Jedynka dzieciom", którą  po godz. 19.00 poprowadzi Agnieszka Kunikowska. Dla naszych najmłodszych słuchaczy przygotowaliśmy na tę okazję moc atrakcji!

/

Dwójka

"Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" na Pikniku Naukowym

Hanna Maria Giza zaprasza wszystkich odwiedzających tegoroczny Piknik Naukowy do wzięcia udziału w nagraniu audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w godz. 16-17 w Dwójkowym namiocie. Gośćmi audycji będą wybitni naukowcy oraz popularyzatorzy nauki – pasjonaci posługujący się językiem jasnym, przystępnym i zrozumiałym.

/

Trójka

Od godziny 12.00 do 14.00 w studiu plenerowym gościć będą Trójkowi autorzy. Autografy rozdawać będą: Marek Niedźwiecki, Marcin Zaborski i Marcin Gutowski. Popularny wśród słuchaczy "Niedźwiedź" podpisywać będzie dwupłytowy album "Marek Niedźwiecki – moja lista marzeń", "Zaborek" promować będzie swoją książkę "Biuro Myśli Znalezionych. Rozmowy Marcina Zaborskiego" (premiera 10 czerwca 2013), a "Gucio" opowie o książce "Trójka z dżemem – palce lizać! Biografia pewnego radia". Wszystkie wydawnictwa będą do kupienia w "Sklepiku Walendziku" w namiocie Agencji Muzycznej (5B)w godzinach 11.00-18.00.

/

Czwórka

Czwórka będzie obecna na Pikniku przez cały dzień. Odwiedzający Piknik będą mogli podejrzeć pracę Czwórkowych dziennikarzy i zobaczyć jak przygotowują oni relacje. W swoim namiocie (9 B) ekipa Czwórki zaprezentuje "życie po godzinach w towarzystwie nowych technologii", czyli m.in. kosolę XBOX 360 z czujnikiem ruchu Kinect, najnowsze gry planszowe oraz interaktywne koncert realizowane w studiu Programu 4. Dodatkowo każdy odwiedzający będzie miał okazję zdobyć limitowane plakaty Czwórki. Zapraszamy.

Polskie Radio dla Zagranicy

11.00-12.00; 19.00-20.00 Jak żyje współczesna Polonia – dziennikarze Redakcji Polskiej opowiadać będą  o swoich kontaktach ze środowiskami polonijnymi w różnych krajach.

11.00 – 12.00 Polskie ślady w Andach – spotkanie z dr Wojciechem Lewandowskim, uczestnikiem wyprawy śladami pierwszej, historycznej, przedwojennej polskiej wyprawy w Andy.

12.00 – 13.15 Z życia sąsiadów – Białorusini w Polsce, Polacy na Białorusi . Muzyka młodej Białorusi. Pokaz slajdów, prezentacja muzyki, czasopism z Białorusi, strony radyjo.net , konkurs wiedzy o Białorusi

12.30-12.55 Kierunek Wschód: Białoruś – Rozmowa z dziennikarzem białostockiej "Gazety Wyborczej" i podróżnikiem Andrzejem Kłopotowskim, autorem przewodnika "Białoruś. Historia za miedzą". Publikacja ta zdobyła Nagrodę Magellana za najlepszy przewodnik tekstowy wydany w 2012 roku.

12.55-13.15 prezentacja multimedialna białoruskich ornamentów i wzornictwa ludowego na przykładzie brandu Farbotka.pl Julia Farbotka.

13.15-14.30 Z życia sąsiadów – Rosja . Zapraszamy do udziału w konkursach wiedzy o znanych Rosjanach, życiu w Rosji, ludziach mówiących po rosyjsku, Rosjanach w Polsce.

Gość: Igor Biełow, poeta, tłumacz (laureat konkursu na najlepsze tłumaczenie na rosyjski utworów Czesława Miłosza), który będzie czytał swoje wiersze i przekłady.

Dla zainteresowanych będzie możliwość otrzymania dedykacji na egzemplarzu pisma "Nowaja Polsza", w którym publikowane były przekłady Biełowa. Przedstawiciel redakcji "Nowej Polszy" będzie również gościem redakcji rosyjskiej.

/

Przewidziany jest również konkurs "Życie Kaliningradu - życie w Kaliningradzie", w którym będą także specjalne pytania przygotowane przez Igora Biełowa - mieszkańca Kaliningradu.

Gość: Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie, opowie o pracy korespondenta i o Rosji oraz podpisywał swoją książkę ‘Matrioszka Rosja i Jastrząb’.

Gość: Aleksander Slepakov, bard rosyjski, mieszkający w Polsce. Będzie można posłuchać mini-koncertu, a także wziąć udział w konkursie, poświęconym życiu bardów w ZSRR i Rosji.

Gość: przedstawiciel Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

14.30-15.45 Prezentacja Redakcji Ukraińskiej w formę programu radiowego, który składa się z poszczególnych audycji.

  1. Zapowiedź audycji oraz krótka historia Redakcji Ukraińskiej.
  2. Wiadomości - konkurs wiedzy o Ukrainie dla "słuchaczy" – Piknikowiczów
  3. Przegląd prasy (humorystyczny konkurs "Trudności w Tłumaczeniu" – polsko-ukraińskie homonimy
  4. Audycja "Gość Studia" – gościem będzie Andrij Lubka – ukraiński poeta, prozaik, eseista i tłumacz
  5. Konkurs ukraińskiej artykulacji
  6. Reportaż – audycja dla dzieci "Muzyczna sztuka teatralna "Koza Dereza" według ukraińskiej bajki ludowej
  7. Audycja Muzyczna – polskie piosenki w ukraińskim tłumaczeniu
  8. Magazyn Sportowy - prezentacja szkoły ukraińskiej sztuki walki "hopak bojowy"

15.45-17.00 Życie w kraju czy za granicą – życie korespondenta w Polsce . Nasi niemieccy goście Elisabeth Lehmann (telewizja ZDF), Henryk Jarczyk (Radio ARD) oraz Holger Lühmann (freelancer) opowiedzą o życiu korespondentów w Polsce, o tematach, które ich interesują i o swoich obserwacjach z Polski. Rozmowa przeplatana będzie quizem z nagrodami .

17.00-18.15 Życie w globalnej wiosce – wszyscy mówimy po angielsku – dziennikarze Redakcji Angielskiej oraz goście zapraszają do dyskusji i zabawy w języku angielskim.

Pokaz futbolu amerykańskiego w  wykonaniu polskiego klubu Warsaw Eagles z siedzibą w Warszawie. Utworzony w czerwcu 1999 – jako pierwszy w Polsce – członek i jeden z założycieli Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego (od listopada 2004), od 2006 występujący w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego.

18.15-19.00 Biznes i życie codzienne w Warszawie spotkanie z przedstawicielami społeczności żydowskiej. Izraelczycy w Polsce. Goście z Izraela opowiedzą o życiu w Warszawie, jak tu robić interesy, czym się różnią polskie zwyczaje w biznesie od izraelskich.

19.00-20.00 Życie poza krajem – Polonia o sobie: " Polskie Wilno " spotkanie z poetą i publicystą Romualdem Mieczkowskim.

STUDIO PLENEROWE POLSKIEGO RADIA:

17.30-18.00 debata w j. polskim poświęcona życiu na emigracji – tu i tam . Mamy nadzieję naszkicować w niej portret współczesnej polskiej emigracji, głównie w Europie Zachodniej, ale także powiedzieć o jej powrotach do Polski. W debacie wezmą udział przedstawiciele ośrodków badających problemy emigracji, dziennikarze, a także sami emigranci.

/

 

IAR

"Plenerowe warsztaty reporterskie Informacyjnej Agencji Radiowej". Sześciogodzinna prezentacja (godz. 12.00-18.00) pracy reportera "od kuchni" prowadzona przez dziennikarzy IAR Ksenię Maćczak i Kamila Szwarbułę. Reporterzy będą proponować Piknikowiczom przeprowadzenie na profesjonalnym sprzęcie dziennikarskim krótkiego wywiadu np. ze swoją żoną, córką, mężem, bądź dowolną osobą. Następnie pokażą, jak montuje się nagrany materiał i przygotowuje go do emisji. Na dużym ekranie LCD będzie można zobaczyć proces skracania, wycinania, czyli montowania materiału. Po zmontowaniu materiału zwiedzający otrzyma dyplom uczestnictwa w "Plenerowych warsztatach reporterskich Informacyjnej Agencji Radiowej" wraz z nagraną płytą z własnym przygotowanym materiałem reporterskim.

/
Studio Reportażu i Dokumentu

Pracownicy Studia zaprezentują słuchaczom produkcje SRiD, proces powstawania reportaży, opowiedzą o swojej pracy i formach prezentacji produkcji. Pod okiem reportażystów chętni będą mogli stworzyć własne minireportaże.

Piknikowicze będą mogli odkrywać potencjał dźwięku, pracować nad swoim reportażem, słuchać i oglądać, a także śledzić, jak powstaje reportaż i z czego. Będzie to znakomita okazja do poznania tych, którzy zazwyczaj ukryci są za swoimi bohaterami.

Zygmunt
Zygmunt Chamiec, pierwszy dyrektor Polskiego Radia
Archiwum Polskiego Radia

Namiot 1 – Studio, w którym każdy będzie miał możliwość nagrania swojego głosu na taśmę analogową i montażu nagrania.

Akcja: "Życie dźwięku – od taśmy magnetycznej do pliku w Internecie". Prześlij swoje pozdrowienia. Dostaniesz taśmę z nagraniem na pamiątkę – tylko u nas możesz też zmierzyć ile centymetrów ma 1 sekunda Twojego głosu. Nagrania zaraz po dokonaniu będą możliwe do posłuchania na stronie internetowej, wraz ze zdjęciem autora!

Namiot 2 – Radiowy kącik dźwiękowy. Konkursy z nagrodami dla dzieci z wykorzystaniem dźwiękowych efektów z Archiwum PR.

Taniec z dźwiękami – zabawa multimedialna pozwalająca, poznać pracę z taśmą magnetyczną.

Namiot 3 – Projekcje filmu o pracy Archiwum "Było sobie nagranie" oraz prezentacje multimedialne dwóch montaży dotyczących historii Stadionu X-lecia.

Zobacz więcej na temat: Piknik Naukowy 2013
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gra Terenowa Polskiego Radia "Poznaj Piknik Naukowy"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 14:00
Weź udział i wygraj cenne nagrody!
rozwiń zwiń

Czytaj także

17. Piknik Naukowy. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 15:24
W najbliższą sobotę Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik po raz 17. organizują Piknik Naukowy. Stoisko nr 18 na Stadionie Narodowym w Warszawie zajmie Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: nie chcesz do lasu? Las przyjdzie do ciebie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:32
- Nauka weszła w las już dawno temu! Na Pikniku Naukowym będzie można sprawić sobie przyjemność na Ścieżce Zmysłów, poznać życie zwierząt i dowiedzieć się jak przeżyć noc w lesie - zapowiada Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: czym jest krwawiący drut?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 15:30
Miętowy kawior, lewitujący magnes, krwawiący metal....Czwórka przygotowała z okazji Pikniku Naukowego moc atrakcji - na Stadionie Narodowym oraz na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: zostaw swój ślad

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 13:14
- Zapraszamy na nasze stoisko daktyloskopijne. Na specjalnie przygotowanej karcie piknikowej będzie można odbić swoje linie papilarne - zachęca Piotr Trojanowski z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piknik Naukowy 2013 z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 10:00
Wszystkich, którzy zjawią się w Warszawie na 17. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik zapraszamy do odwiedzenia namiotu radiowej Jedynki. Przez cały dzień będziemy także relacjonować piknikowe wydarzenia na naszej antenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studio Reportażu i Dokumentu na Pikniku Naukowym 2013

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 15:04
W sobotę 15 czerwca od 11.00 zapraszamy wszystkich do odwiedzenia namiotu Studia Reportażu i Dokumentu na 17. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym.
rozwiń zwiń