Nauka

Polscy archeolodzy znaleźli w Sudanie narzędzia sprzed 1,5 mln lat

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 21:26
- Możemy się tu nawet spodziewać znalezisk jednych z najstarszych szczątków człowieka, co byłoby już sensacją na skalę światową - mówi o miejscu w którym dokonali odkrycia szef zespołu polskich archeologów Henryk Paner.
Polscy archeolodzy znaleźli w Sudanie narzędzia sprzed 1,5 mln lat
Foto: sxc.hu

Na kamienne narzędzia naukowcy natrafili w czasie wstępnych badań na pustyni Butana w Sudanie. Po tym odkryciu Sudańczycy zaprosili Polaków do dalszych badań: kilkunastohektarowe stanowisko może okazać się wyjątkowo bogate w znaleziska.

W trakcie badań powierzchniowych i sondażowych archeolodzy natrafili na dużą ilość narzędzi pięściakowych - używanych w paleolicie narzędzi wytwarzanych z twardych skał.  Wiek najstarszych naukowcy ocenili wstępnie na 1,5 mln lat, najmłodszych zaś - na 300 tys. lat.  - To bardzo rzadkie znalezisko, zwłaszcza jeśli chodzi o ilość narzędzi. Zwykle w czasie wstępnych badań tego typu stanowisk znajduje się co najwyżej kilka takich artefaktów, tutaj mamy do czynienia z setkami wspaniałych zabytków - powiedział Paner.

-Sądząc po dokonanych znaleziskach narzędzi pięściakowych stanowisko to może się okazać jednym z ważniejszych miejsc dla badań początków człowieka w północno-wschodniej Afryce. Możemy się tu nawet spodziewać znalezisk jednych z najstarszych szczątków człowieka, co byłoby już sensacją na skalę światową - uważa Paner dodając, że o możliwym potencjale stanowiska świadczy nie tylko liczba i różnorodność znalezionych już w czasie wstępnych badań narzędzi, ale też fakt, że - według ustaleń, stanowisko czy nawet aglomeracja stanowisk może liczyć sobie aż kilkanaście hektarów powierzchni.

Polscy archeolodzy już od 20 lat prowadzą w Sudanie różnego typu prace badawcze. Największe przedsięwzięcie w tym zakresie to prowadzone od 1996 r. i kierowane przez Panera badania ratownicze przed zatopieniem terenu  w rejonie IV katarakty Nilu, oraz - od 2009 r., na terenie pustyni Bayuda.

Do dziś polscy badacze zlokalizowali na badanych terenach blisko dwa tysiące stanowisk, w tym liczne twierdze, kościoły i cmentarzyska, oraz osady i obozowiska z których najstarsze pochodzą z dolnego paleolitu. Prace na pustyni będą także kontynuowane w najbliższych latach.

PAP/iz

''

Czytaj także

„Uratowane przed potopem…”

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2010 20:05
Od piątku - 14 maja, przez zaledwie 2 tygodnie, będą prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie zabytki archeologiczne pochodzące z polskich badań ratunkowych w Sudanie w rejonie IV katarakty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy odkryli najstarsze domy w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 14:58
Polscy archeolodzy znaleźli w północnym Sudanie pozostałości osady ludzkiej, której wiek szacowany jest nawet na około 70 tys. lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces Polaków: tego miasta naukowcy szukali cały XX wiek

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 09:47
Polscy archeolodzy odkryli w Sonjat (Sudan) pałac jednego z władców królestwa Kusz. Monumentalna budowla należała do największych w całej architekturze nubijskiej.
rozwiń zwiń