Nauka

Udostępniłeś link w internecie? Mogłeś złamać prawo!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2014 10:18
Polskie orzecznictwo, w przeciwieństwie do unijnego, uznaje, że już sam odnośnik do utworu może naruszać prawa autorskie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Gazeta zauważa, że w lutym tego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał precedensowy wyrok, zgodnie z którym samo zamieszczenie linku do pliku nie wymaga zgody właściciela praw autorskich. W konsekwencji z orzeczenia wynika, że sam link nie może naruszać praw autorskich, nawet gdy prowadzi do pirackich treści. Użytkownik Facebooka, umieszczając na profilu odnośnik do filmu na YouTubie, nie musi się więc zastanawiać, czy trafił on legalnie do sieci - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Okazuje się jednak, że polscy sędziowie inaczej interpretują przepisy. W wydanym niedawno wyroku Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał, że nie może podzielić poglądów zawartych w orzeczeniu luksemburskiego trybunału.

- Sąd skłania się ku poglądowi, że dla uznania, iż doszło do eksploatacji na polu udostępniania, wystarczy zamieszczenie linku, który powoduje odtworzenie utworu. Mamy bowiem do czynienia zarówno z aktem woli, ale także z transmisją - czytamy w wywodzie sądu.

Kluczowe dla polskiego sądu jest to, że dzięki linkowi do utworu docierają nowe osoby. Idąc jednak tropem rozumowania warszawskiego sądu - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej" - internauta przed umieszczeniem linku do jakichkolwiek treści podlegających ochronie prawno-autorskiej powinien sprawdzić, czy plik trafił do sieci za zgodą uprawnionego i czy ten godzi się na jego dalsze udostępnianie.

IAR, to

Czytaj także

Kultura w sieci a prawo. Kiedy popełniamy przestępstwo?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 05:16
Czy prawo do korzystania z własności intelektualnej w internecie jest w Polsce restrykcyjne? Czy niedługo trzeba będzie płacić autorom za to, że ich książki są wypożyczane w bibliotekach? W Jedynce rozmawialiśmy o nowym prawie unijnym, dotyczącym własności intelektualnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Własność intelektualna w Internecie: ochrona z lukami

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2014 16:12
Najnowsze orzecznictwo zarówno na poziomie krajowym, jak i Unii Europejskiej coraz skuteczniej stara się chronić własność intelektualną w Internecie. Ta ochrona jest nawet szersza niż ta, która dotyczy tradycyjnego obrotu gospodarczego. Tyle, że zawiera sporo luk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łamanie praw autorskich. Współzałożyciel pirackiego portalu złapany

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 15:53
Mężczyzna był numerem jeden na liście najbardziej poszukiwanych osób w Szwecji - na celowniku policjantów znajdował się od 2012 roku. W ręce śledczych wpadł w sobotę na farmie w regionie Skania.
rozwiń zwiń