Nauka

Kolejne fragmenty taśm. Rozmowa Sikorskiego z Rostowskim

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 15:47
Minister spraw zagranicznych krytykujący współpracę Polski z USA i były minister transportu zdradzający kulisy kampanii prezydenckiej z 2005 r. - to nowe wątki z nagrań, które w poniedziałek opublikuje "Wprost".
Audio
  • Specjalista od wizerunku, Norbert Maliszewski: PO zajmuje ostatnie miejsce jeśli chodzi o zaufanie (IAR)
Radosław Sikorski
Radosław SikorskiFoto: radeksikorski.pl

Fragmenty rozmów Sławomira Nowaka z byłym wiceministrem finansów Andrzejem Parafianowiczem oraz szefa MSZ Radosława Sikorskiego z byłym ministrem finansów Jackiem Rostowskim, które znajdą się w nowym wydaniu tygodnika przytoczyła w Radio ZET Monika Olejnik.

Pierwsza z rozmów dotyczy wyborów prezydenckich z 2005 roku. Kandydowali w nich m.in. Donald Tusk i Zbigniew Religa. Jednak Religa ostatecznie wycofał się, popierając Tuska i został szefem komitetu honorowego. Sławomir Nowak w nagranej rozmowie wyjaśnia Parafianowiczowi kulisy tej decyzji.

AFERA TAŚMOWA W POLSKIM RZĄDZIE - czytaj więcej >>>

- W 2005 roku, ja pamiętam, zdobyliśmy jego długi, żeby się wycofał. Cena była taka, że ... Bo mu narobił ten jego sztab długów strasznych - tłumaczył Nowak.

Drugi cytowany fragment pochodzi z rozmowy Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim. Szef MSZ bardzo krytycznie mówi o współpracy Polski z USA.

"Wprost" opublikuje nowe nagrania polityków i biznesmenów >>>
- Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic nie warty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa - mówi. - Skonfliktujemy się z Niemcami i Rosją i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy l... Amerykanom. Frajerzy - dodaje.

TVN24/x-news

Sikorski ocenia też postawę Polaków.

- Problem w Polsce jest taki, że mamy bardzo płytką dumę i niską samoocenę. Taka murzyńskość - stwierdza dyplomata.

Politycy prowadzą także rozmowę o stanowiskach. - Jeśli mam kogoś popierać na komisarza energetycznego, to w moim bezpośrednim interesie jest, żebyś był ty - mówi Rostowski do Sikorskiego. - Trochę mniej będzie szampana, trochę więcej prosecco, ale ogólna zasada będzie ta sama. Rodzinnie, spokojnie - dodaje.

W rozmowie pojawia się też wątek Danuty Hübner z PO, której przyznano pierwsze miejsce na liście wyborczej w Warszawie. - To był skandaliczny pomysł z tą starą komuszką - mówi Rostowski. - Czy ona jest nam w ogóle potrzebna? - pyta Sikorski. - W ogóle - odpowiada Rostowski.

Politycy dobijają w rozmowie politycznych targów. - Proponujesz taki deal, jeśli ci pomogę być na pierwszym miejscu na liście gdzieś - mówi Sikorski. - W Warszawie - precyzuje Rostowski. - W Warszawie. Tego ci nie mogę obiecać. Ale mogę ci obiecać, że cię poprę. Wtedy ty mi nie będziesz wadził w komisji? Deal? - pyta szef MSZ. - Deal - odpowiada Rostowski.

Szefowie MSZ i Ministerstwa Finansów omawiają też sprawę Antoniego Macierewicza.

- To jest ewidentny deal Seremeta z Tuskiem. To, co robią - tak Radosław Sikorski mówi o zarzutach pod adresem Macierewicza. Politycy mówili między innymi o komisji specjalnej w jego sprawie. - Ty, ja uważam, że można zaj.... PiS komisją specjalną w sprawie Macierewicza - mówi minister spraw zagranicznych. - No, a co innego jest dzisiaj?- pyta Rostowski. - No taaak. Kaczyński się przyspawał do Macierewicza i teraz trzeba Macierewiczem ich obu na dno pociągnąć. To, co jest w materiałach prokuratorskich, jest miażdżące. Można zrobić dwuletni cyrk. I niech oni się tłumaczą - mówi Sikorski. - Musisz Donalda namówić - mówi Rostowski. - Robię, robię. Donald się waha, ale lekko za. Powiedział: niewykluczone. Niech oni, najpierw będzie skarga do sądu na prokuraturę - mówi Sikorski.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski nie chce na razie wypowiadać się na temat treści rozmowy.

- Nie komentujemy spekulacji medialnych. Czekamy na publikację nagrań - powiedział.

"Sikorski bez szans na wysokie stanowiska"

To koniec szans szefa polskiej dyplomacji na ważne zagraniczne stanowisko. Specjalista od wizerunku, Norbert Maliszewski przewiduje, że kolejne nagrania opublikowane przez „Wprost” jeszcze mocniej zaszkodzą Platformie Obywatelskiej i jej politykom.
Ekspert uważa, że na opublikowanych w niedzielę nagraniach najbardziej stracić może szef resortu spraw zagranicznych. Norbert Maliszewski przypomina, że miał on poważne szanse na stanowisko wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej do spraw zagranicznych. Według rozmówcy Polskiego Radia, od takiego kandydata oczekuje się powagi, a łamanie norm politycznej poprawności jest źle widziane.
Norbert Maliszewski dodaje, że publikacja kolejnych nagrań oznacza pogorszenie wizerunku partii rządzącej, która już teraz ma słabe notowania.

Nowe taśmy w poniedziałek

Okładka
Okładka najnowszego wydania tygodnika "Wprost"/źródło: Twitter

Redaktor naczelny tygodnika "Wprost", Sylwester Latkowski w sobotę zapowiedział na blogu publikację kolejnych taśm. - Nie opublikujemy ich jednak w całości – nie ujawnimy żadnych wątków dotyczących życia prywatnego bohaterów - zapowiedział. Tygodnik pokazał okładkę najnowszego wydania na Twitterze. Wynika z niej, że redakcja dysponuje nagraniami licznych osobistości ze świata polityki i biznesu.

"Wprost" informuje, że ma taśmy z rozmowami: szefa MSZ Radosława Sikorskiego, byłego rzecznika rządu Pawła Grasia, byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego, byłego sekretarza stanu w MSWiA Włodzimierza Karpińskiego, wiceministra skarbu Zdzisława Gawlika i posła PO Stanisława Gawłowskiego, który był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska.

Na liście nazwisk znajdują się też osoby znane ze świata biznesu: Jacek Krawiec, były prezes PKN Orlen i Piotr Warzynowicz, wywodzący się z szeregów Platformy Obywatelskiej wiceprezes Rafako.

Radio ZET, Wprost, bk

Czytaj także

Afera taśmowa. Kalinowski: akcja we "Wprost" ośmiesza instytucje państwowe

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 11:27
Ujawnienie przez "Wprost" nagrań z podsłuchów, a także późniejsze działania prokuratury i ABW w redakcji tygodnika oraz implikacje polityczne tej sytuacji całkowicie zdominowały rozmowę polityków goszczących w "Śniadaniu Trójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaczyński: najpierw rząd techniczny a potem wybory

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 19:30
Jarosław Kaczyński opowiada się za przeprowadzeniem wcześniejszych wyborów do Sejmu i Senatu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił w Szczecinie, że takie wybory powinien przeprowadzić rząd techniczny po zmianie ordynacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wprost" nie ujawni wątków dotyczących życia prywatnego bohaterów taśm

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 20:55
Redaktor Naczelny tygodnika "Wprost" zapowiada publikację kolejnych taśm. - Nie opublikujemy ich jednak w całości – nie ujawnimy żadnych wątków dotyczących życia prywatnego bohaterów - zapowiada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wprost" opublikuje nowe nagrania polityków i biznesmenów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 09:04
"Mamy nagrania: Radosława Sikorskiego, Pawła Grasia, Jacka Rostowskiego, Włodzimierza Karpińskiego, Zdzisława Gawlika, Jacka Krawca, Piotra Wawrzynowicza, Stanisława Gawłowskiego" - głosi okładka najnowszego "Wprostu".
rozwiń zwiń