Nauka

Niezwykłe odkrycie na Marsie. Po latach odnaleziono zaginionego robota

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2015 14:45
Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że lądownik Beagle 2, który miał wylądować na powierzchni Marsa w 2003 roku, ale jego misja zakończyła się niepowodzeniem, został odnaleziony na zdjęciach wysokiej rozdzielczości wykonanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter.
Audio
  • Po 11 latach odnaleziono zaginionego robota. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Beagle 2
Beagle 2Foto: Gavin Stewart/Wikimedia Commons/CC

Wart ponad 250 mln zł lądownik miał osiąść na powierzchni Marsa 25 grudnia 2003 roku, na równinie Isidis Planitia, jednak po oddzieleniu od statku-matki Mars Express Orbiter łączność z nim została utracona. Potwierdzenie lądowania nie dotarło na Ziemię ani w dniu lądowania, ani w ciągu kolejnych dni.
6 lutego 2004 roku Beagle 2 został oficjalnie uznany za utracony. - Nie otrzymaliśmy żadnych treści, żadnego sygnału - wyjaśnił wówczas David Southwood z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Według ekspertów, robot najprawdopodobniej się po prostu rozbił.
NAUKA  w portalu PolskieRadio.pl>>>
W piątek ESA przekazała, że robot został odnaleziony na zdjęciach wysokiej rozdzielczości wykonanych przez sondę Mars Reconnaissance Orbiter. Lądownik odkryto w okolicy, gdzie według planu miał osiąść. Maszyna znajduje się w częściowo otwartej konfiguracji, w pobliżu zaobserwowano też spadochron i osłonę.
Na podstawie zdjęć stwierdzono wstępnie, że prawdopodobną przyczyną niepowodzenia misji było niepełne otwarcie paneli słonecznych. Antena służąca do komunikacji z orbiterem jest ulokowana pod panelami i może funkcjonować tylko przy ich pełnym otwarciu. Na zdjęciach widać natomiast, że otworzyły się tylko jeden lub dwa panele.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, Wikipedia, kk

Czytaj także

Tak brzmi lądowanie na komecie (posłuchaj)

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 01:00
ESA opublikowała plik dźwiękowy - zapis wibracji w częstotliwościach akustycznych, które pokazują, jak brzmiało lądowanie Philae.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kometa 67P śpiewa. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 22:22
Podczas badania powierzchni komety 67P badacze z ESA odkryli bardzo ciekawe zjawisko. Posłuchaj, jak śpiewa kometa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ESA: Nadal nie odnaleziono Philae

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:00
Fiasko poszukiwań słynnego lądownika Philae, który w listopadzie usiadł na odległej komecie 67P. Europejscy eksperci muszą uzbroić się w cierpliwość.
rozwiń zwiń