Nauka

Sojuz MS-04 wystartował z kosmodromu Bajkonur. Zmierza ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 12:39
Rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-04 z Rosjaninem Fiodorem Jurczychinem i Amerykaninem Jackiem Fischerem wszedł w czwartek po starcie z kosmodromu Bajkonur na orbitę wokółziemską zmierzając ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - podała kontrola lotu.
Audio
  • Astronauci lecą na MSK. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Soyuz MS-04 w trakcie startu
Soyuz MS-04 w trakcie startuFoto: PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Start nastąpił o godzinie 9.13 czasu polskiego. Połączenie z ISS ma nastąpić już w sześć godzin później, a nie po dwóch dobach tak jak w przypadku trzech poprzednich i traktowanych jako próbne misji statków Sojuz MS.

Według agencji TASS trzecie i przewidziane dla nierosyjskiego astronauty miejsce w Sojuzie MS-04 pozostało puste dlatego, że nie udało się w krótkim czasie znaleźć odpowiednio wyszkolonego kandydata. Jego fotel zajął 70-kilogramowy kontener ładunkowy.

58-letni Jurczychin wyruszył na orbitę już po raz piąty, natomiast 43-letni Fischer jest kosmicznym debiutantem. Obaj mają powrócić na Ziemię 3 września na pokładzie Sojuza MS-04 wraz z pełniącą obecnie funkcję dowódcy ISS Amerykanką Peggy Whitson. W najbliższy poniedziałek pobije ona wynoszący dotąd 534 dni rekord łącznego czasu pobytu obywatela USA w kosmosie. Whitson towarzyszą obecnie na stacji orbitalnej Rosjanin Oleg Nowicki i Francuz Thomas Pesquet.

Początkowo planowano, że Sojuzem MS-04 polecą dwaj Rosjanie a nie jeden, ale rosyjska państwowa agencja kosmiczna Roskosmos postanowiła zmniejszyć od wiosny bieżącego roku rosyjską obsadę ISS z trzech do dwóch osób. Stan taki, który oznacza zwiększenie ekipy astronautów nierosyjskich z trzech do czterech, ma potrwać do czasu dołączenia do stacji orbitalnej rosyjskiego modułu laboratoryjnego Nauka, co nastąpi nie wcześniej niż jesienią 2018 roku. 

koz

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT kosmos Rosja USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co widzimy, kiedy patrzymy w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 11:00
- Jaka jest pewność, że widzialny obraz kosmosu jest obrazem rzeczywistym - pyta pan Witek, słuchacz Trójki.
rozwiń zwiń