Nauka

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych. Co o nich wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 05:00
Szacuje się, że stanowią ok. 10 proc. całej populacji, co czyni ich największa mniejszością na Ziemi. Z reguły są bardziej kreatywni i pomysłowi, ale mają większe skłonności do uzależnień. Osoby leworęczne, bo o nich mowa, 13 sierpnia obchodzą swoje święto. O to kilka ciekawostek związanych z "mańkutami".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Osoby leworęczne to takie, które posiadają lepiej rozwinięta prawa półkulę mózgu. U osób praworęcznych analogicznie bardziej dominuje półkula lewa. Warto zaznaczyć, że niesymetryczność w zachowaniu ludzi dotyczy nie tylko naszych rąk, ale także stóp, oczu i uszu. To, której strony będziemy używać częściej, utrwala się mniej więcej do trzeciego roku życia.

Naukowcy są zgodni. Prawa półkula odgrywa istotną rolę w postrzeganiu świata i rozpoznawaniu kształtów. Ma też związek z występowaniem wielu zdolności twórczych. Osoby leworęczne często są lepszymi plastykami i muzykami, gdyż obszary odpowiedzialne za te umiejętności znajdują się w prawej półkuli. Praworęczni mają natomiast lepsze predyspozycje na polu językowym. Posiadają też lepiej rozwinięte zdolności naukowe głównie w kontekście logiki i matematyki.

Druga strona medalu

Czy istnieją ciemne strony bycia leworęcznym? Oprócz walki z przedmiotami codziennego użytku np. z nożyczkami, piórem na atrament, czy otwieraczem do puszek, naukowcy wskazują, że osoby z tą cechą mają większe skłonności do uzależnień i zachorowania na chorobę psychiczną np. schizofrenię. Wśród leworęcznych łatwiej jest spotkać osoby dyslektyczne niż w przypadku osób posługujących się prawą ręką. Badania przeprowadzone w na Uniwersytecie w Edynburgu dowodzą też, że leworęczni znacznie silniej i częściej niż praworęczni odczuwają strach.

W przeszłości leworęczność była uznawana za anomalię i zły nawyk. Niektórzy traktowali ją nawet jako oznakę buntu, a osoby posługujące się lewą reką postrzegano jako kryminalistów. To właśnie dlatego przymuszanie do pisania prawą ręką, pomimo leworęczności, było powszechnie stosowaną praktyką wobec dzieci.

Sławni leworęczni

Praktycznie w każdej dziedzinie można znaleźć wybitne osoby, które były lub są leworęczne.

Wśród muzyków to np.: Ludwig van Beethoven, Jimmy Hendrix, Kurt Cobain, Paul McCartney, Ringo Starr, Sting i Bob Dylan. Wśród aktorów: Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Robert de Niro, Robert Redford, Angelina Jolie, Tom Criuse i Nicole Kidman. W świecie nauki i technologii: Albert Einstein, filozof Fryderyk Nietzsche, a także Bill Gates i nieżyjący już szef Apple Steve Jobs.

Wśród znanych polityków leworęczni to m.in.: Aleksander Wielki, Juliusz Cezar, Napoleon Bonaparte, Joanna d'Arc i Winston Churchill. Lewą ręką posługiwało się także wielu prezydentów USA: Benjamin Franklin, Harry S. Truman, Gerald Ford, Jimmy Carter, Ronald Reagan, George Bush senior, Bill Clinton i Barack Obama.

Znani leworęczni Polacy to m.in: prezydent Andrzej Duda, Andrzej Wajda, rysownik Andrzej Mleczko, pisarz Jerzy Pilch i  kompozytor Krzysztof Panderecki.

TVP Info/koz

Zobacz więcej na temat: NAUKA mózg
Komentarze1
aby dodać komentarz
Beatlelover2017-08-14 15:30 Zgłoś
Bardzo ciekawy artykuł, jednakże Bob Dylan nie jest leworęczny. Pozdrawiam :)
Zobacz także

Czytaj także

Co to jest przeczucie?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 10:58
– Tak naprawdę niewiele wiemy o pracy naszego mózgu, a to, jak działa podświadomość, jest trudne do zdefiniowania – przyznaje na antenie Trójki dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń