Nauka

Całkowite zaćmienie Słońca w USA. Transmisje online

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 20:41
W poniedziałek w USA obserwowane będzie całkowite zaćmienie słońca. Dzięki licznym transmisjom internetowym będzie je można oglądać również w Polsce.
Zaćmienie słońca nad stanem Oregon
Zaćmienie słońca nad stanem OregonFoto: PAP/EPA/NASA/Aubrey Gemignani

Poniedziałkowy fenomen astronomiczny to pierwsze całkowite zaćmienie słońca na amerykańskim niebie od 1979 roku. Wówczas jednak "egipskich ciemności" doświadczyli mieszkańcy tylko czterech północnych stanów USA. Teraz natomiast chodzi o trasę o długości 4200 km, w pasie szerokim na 96-113 km, ciągnącym się przez 14 stanów; od stanu Oregon na Zachodnim Wybrzeżu, gdzie w okolicach miasteczka Lincoln City o godz. 19.16 czasu polskiego będzie można zobaczyć, jak Księżyc całkowicie zakryje Słońce, do okolic miasta Charleston w stanie Karolina Południowa, gdzie gigantyczny cień ok. godz. 20.47 czasu polskiego przesunie się nad Atlantyk.

Mieszkańcy większości terenów Ameryki Północnej, w tym Waszyngtonu, będą z kolei świadkami częściowego zaćmienia Słońca.

Transmisja na Youtubie

Zjawisko będzie można podziwiać również w Polsce, korzystając z jednej z licznych transmisji dostępnych w internecie. Przesuwanie się mroków na swojej stronie będzie pokazywać na przykład NASA, w tym m.in. z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), kosmicznych obserwatoriów, a nawet z balonów stratosferycznych.

Zaćmienie transmitować będą również inne amerykańskie instytucje, uniwersytety i organizacje. Aby znaleźć te przekazy w internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę typu "solar eclipse 2017 live".

Wiele transmisji i zdjęć z zaćmienia pojawi się również w mediach społecznościowych czy na YouTubie.

Na obserwację zaćmienia do USA wybiera się wiele osób - miłośników astronomii czy "łowców zaćmień", zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualnie. Niektóre z tych grup również planują transmisje i relacje z zaćmienia - np. Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne czy Wielka Wyprawa PTMA.

polskieradio.pl/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Wielkie wydarzenie astronomiczne - całkowite zaćmienie Słońca

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 14:24
- To najbardziej niezwykłe zjawisko na naszej planecie, ale także najbardziej niezwykłe zjawisko w całym Układzie Słonecznym - podkreślił w "Lecie z Radiem" popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całkowite zaćmienie Słońca w USA. Amerykanie w gotowości

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 10:52
Większość Amerykanów zamierza oglądać całkowite zaćmienie Słońca. Poniedziałkowy fenomen astronomiczny będzie pierwszym całkowitym zaćmieniem Słońca obserwowanym od wybrzeża do wybrzeża USA od 1918 roku.
rozwiń zwiń