Nauka

Bydgoszcz: niecodzienne odkrycie pod posadzką katedry

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 14:09
W bydgoskiej katedrze znaleziono 480 złotych monet oraz 200 innych zabytków, m.in. biżuterię, paciorki i dewocjonalia z XVI i XVII wieku. Odkrycia dokonali archeolodzy, którzy skarb znaleźli pod posadzką prezbiterium. - Wartość historyczna tego znaleziska jest nieoceniona - przyznaje w rozmowie z PolskimRadiem.pl Robert Grochowski.
Większość ze znalezionych monet pochodzi z lat 40. XVII wieku
Większość ze znalezionych monet pochodzi z lat 40. XVII wiekuFoto: mat. pras. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu Delegatura w Bydgoszczy

Jak powiedział portalowi PolskieRadio.pl Robert Grochowski, prace archeologiczne miały charakter rutynowy i były związane z remontem w bydgoskiej świątyni. Znalezienia tak cennych przedmiotów nikt się nie spodziewał.

- Skarb jest obecnie inwentaryzowany, jego wartość historyczna jest nieoceniona - ocenił w rozmowie z nami archeolog. Grochowski dodał, że monety i inne znalezione przedmioty zostały już przewiezione do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.Z kolei, jak poinformował miejski konserwator zabytków w Bydgoszczy Sławomir Marcysiak, znalezione monety pochodzą z lat 40. XVII wieku. Najstarsza datowana jest jednak na rok 1570. To złoty dukat Zygmunta Augusta.

Monety w większości pochodzą ze Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich. Jednak wśród nich są również bite w Gdańsku dwudukaty, dukaty pochodzące z Torunia i Poznania, a także Austrii, a nawet Turcji.

Zabytkowa biżuteria, która miała znajdować się pierwotnie - jak przypuszczają archeolodzy - w drewnianej skrzyni z okuciami, to m.in. pierścienie, obrączki, wisiory, naszywki - w dużej mierze złote lub wysadzane kamieniami. Drewno, z którego miała być zbudowana skrzynia, nie zachowało się.

Skąd skarb wziął się w bydgoskiej katedrze? Tego na razie nie wiadomo. Jego pochodzenie mają ustalić historycy sztuki.

mg/PAP/bydgoszcz.pl

Zobacz więcej na temat: Bydgoszcz archeologia POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także