Nauka

"Skarby Peru" w Warszawie. Niezwykła kolekcja w pierwszej podróży zagranicznej

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2018 17:06
W Państwowym Muzeum Etnograficznym czeka na zwiedzających niezwykła wystawa. Skarby kultury Wari odnalezione przez polskich archeologów w 2013 roku po raz pierwszy opuściły Peru. To niezwykłe odkrycie rzuca nowe światło na dzieje kultur przedinkaskiej Ameryki.
Fragment ekspozycji. Królowa Wari
Fragment ekspozycji. "Królowa Wari"Foto: PR

Polskie odkrycie to ukoronowanie starań wielu pokoleń badaczy. W 2013 r. dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz, we współpracy z peruwiańskimi badaczami, odkryli królewski grobowiec preinkaskiej cywilizacji Wari. Imperium Wari było pierwszym tworem państwowym o zasięgu panandyjskim.  Funkcjonowało w górach na południu dzisiejszego Peru w 550-660 r.n.e. Do tej pory ekspozycja prezentowana była w pełnym kształcie jedynie w Limie. 

Szczególne znaczenie dla nauki ma fakt, że jest to pierwszy królewski grobowiec kultury Wari, który został odnaleziony w stanie nienaruszonym. Oznacza to, że jego zawartość przetrwała do naszych czasów w tej samej formie jaką zaplanowały osoby odpowiedzialne za pochówek, a zatem jest kopalnią wiedzy na temat zwyczajów pogrzebowych, diety, życia codziennego czy garderoby ówczesnych elit.

”Skarby Peru” to nowoczesna formuła ekspozycja skierowana do osób w każdym wieku. Na odwiedzających czekają m.in. cztery sale pełne skarbów, wspaniała scenografia przygotowana przez wybitnego architekta Przemo Łukasika i spotkanie twarzą w twarz z Królową Wari. Wystawę można odwiedzać do 27 maja br. w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia Peru