Nauka

Spektakl na niebie. Dziś kolejna szansa na obserwację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 11:17
To będzie gratka dla fanów astronomii i nie tylko. Dziś po raz kolejny będziemy mieli szansę zobaczyć przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską. Obserwacjom będzie sprzyjać dobra pogoda i korzystne położenie Słońca, przez co stacja będzie jaśniejsza niż zazwyczaj.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja KosmicznaFoto: Shutterstock

Przelot ISS bez problemu będziemy mogli obserwować gołym okiem. Dziś szansa na to będzie około 22:30. Sam przelot będzie trwał nieco ponad 5,5 minuty. Stacja będzie widoczna na niebie jako bardzo jasny, przemieszczający się obiekt. Tradycyjnie wzrokiem możemy szukać jej nad zachodnim horyzontem, skąd zacznie przemieszczać się na wschód.

Jeśli nie dziś to może jutro?

Szanse na obserwację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej będziemy mieli także w następnych dniach. Jutro stacja będzie przelatywać nad Polską trzykrotnie: tuż po północy, około 21.40 i kilkanaście minut po 23.00. Szczególnie ten drugi przelot jest godny uwagi, ze względu na długość i korzystną trajektorię stacji.

ISS oczywiście nie świeci światłem swoim, ale odbitym - słonecznym. Obecnie mamy wyjątkowo korzystne warunki do jej obserwacji - Słońce nie chowa się daleko za horyzontem, dzięki czemu stacja jest jaśniejsza niż zwykle. Do tego dochodzi niewielkie zachmurzenie w całym kraju.

Pozycję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej można śledzić na bieżąco, na przykład za pomocą takich stron jak ISSTracker lub wykorzystując aplikacje na urządzenia mobilne.

Gwiezdna baza

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna powstała dzięki współpracy wielu państw, m.in. Stanów Zjednoczonych, Rosji i państw europejskich należących do ESA. Astronauci prowadzą w niej rozmaite badania naukowe, dotyczące nie tylko kosmosu, ale też Ziemi. Cała ISS waży blisko 420 ton i porusza się z prędkością prawie 28 tysięcy kilometrów na godzinę na wysokości nieco ponad 400 kilometrów nad ziemią. W bazie zainstalowana jest także polska aparatura.

PolskieRadio.pl, md

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA
Czytaj także

Fascynujące odkrycia astronomiczne w 2017

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 12:12
W audycji "Eureka extra" rozmawialiśmy z prof. Kazimierzem Stępniem o największych odkryciach astronomicznych i astrofizycznych ostatnich kilkunastu miesięcy.
rozwiń zwiń