X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Czy kapsaicyna zwalcza raka?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2018 19:57
Możemy znaleźć ją w papryczce chilli. To ta substancja, odpowiada za jej „ostrość”, drażni receptory nerwowe, co przekłada się na charakterystyczne uczucie pieczenia w jamie ustnej. Okazuje się, że to nie jedyna cecha kapsaicyny.
Kapsaicyna zawarta w papryce chilli ma szereg ciekawych właściwości
Kapsaicyna zawarta w papryce chilli ma szereg ciekawych właściwościFoto: Shutterstock

Jest to również związek działający przeciwzapalnie i analgezyjnie. Jako środek przeciwzapalny, jej efektywność porównywalna jest do Diklofenaku- powszechnie używanego leku. A co to analgezja? Dosłownie, jest to zniesienie wrażenia bólu, które nie pozbawiające jednak funkcji czuciowych, takich jak dotyk. Głównym jednak powodem, dla którego postanowiłem bliżej przyjrzeć się tej wyjątkowej substancji, jest jej postulowane działanie antyrakowe. Wiele stron promujących „alternatywne” sposoby leczenia raka, przedstawia aktywny składnik papryczki chilli, jako panaceum na nowotwory. Co na ten temat mówią badania naukowe?

Testy przeprowadzone w 2006 roku przez University Of California w Los Angeles, istotnie potwierdziły antyrakowe działanie kapsaicyny na komórki guza prostaty. Przyspieszała ona apoptozę, czyli śmierć zmutowanych komórek, powstrzymywała ich wzrost i przerzuty do innych części ciała. W podsumowaniu eksperymentu, badacze postulują próbne podawanie kapsaicyny pacjentom z tego rodzaju nowotworami.

10 lat później, pod inną szerokością geograficzną, na uniwersytecie w indyjskim mieście Madras, podano kapsaicynę myszom, u których wywołano wcześniej raka płuc. Takie sztuczne „wywołanie” choroby, możliwe było dzięki wystawieniu gryzoni na działanie beznopirenu. To ta sama substancja, której pełne jest powietrze nad Polską i w której produkcji jesteśmy niechlubnym liderem Unii Europejskiej. Powietrze nad polskimi miastami, przekracza normy rakotwórczego benzopirenu kilkunastokrotnie, czyli o 1000 procent i więcej. Gorzej od nas, sytuacja pod tym względem tylko w niektórych rumuńskich miastach.

Wracając jednak do indyjskiego eksperymentu, gryzonie, u których wywołano w ten sposób raka płuc, dobrze przyjęły kapsaicynę, a badanie wykazało jej statystycznie znaczące działanie antynowotworowe, nawet przy rozwiniętych stadiach guza płuc.


Spożywanie nadmiernych ilości kapsaicyny drażni przewód pokarmowy Spożywanie nadmiernych ilości kapsaicyny drażni przewód pokarmowy

Kapsaicyna ma jednak dwa oblicza. Szerokie badania epidemiologiczne, obejmujące ludność Chile i Meksyku, wiąże zwiększone spożycie papryczek, a zatem kapsaicyny w niej zawartej, z powiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwór żołądka i woreczka żółciowego. Jako przyczyna, podawane jest jej podrażniające działanie. Używanie kapsaicyny może nieść ze sobą ryzyko nie tylko w przypadku jej bezpośredniego spożycia. Podanie na skórę, w obecności innego bodźca, jakim jest światło słoneczne, wzmaga rakotwórcze działanie promieni ultrafioletowych.

Jak widać, działanie kapsaicyny nie jest takie proste i nie jest to cudowny lek na całe zło. Owszem, wspomaga rozpad wybranych typów komórek nowotworowych i przerzutów wybranych typów raka. Jej właściwości dają nadzieję. Badania trwają i nic nie stoi na przeszkodzie, by kiedyś kapsaicyna została włączona jako substancja towarzysząca w leczeniu nowotworów. Na razie jednak, jej spożywanie u pacjentów z guzami układu pokarmowego, może pogorszyć rokowania. Tak samo, jak używanie kapsaicyny jako cudownego leku zamiast klasycznej chemio- i radioterapii. Warto o jej suplementację zapytać lekarza. O ile oczywiście nie uważacie go za element spisku wielkich koncernów farmaceutycznych.

Michał Migała

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak