X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Izrael szykuje swoją własną misję księżycową

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 21:25
Space IL to nazwa izraelskiej misji, która postawiła sobie za cel lądowanie na Księżycu. Co ciekawsze, nie jest to instytucja państwowa, a prywatna inicjatywa. Gdy wszystko się uda, na Księżycu wyląduje pierwszy prywatny statek kosmiczny.
Wbrew pozorom to nie Mars, tylko Księżyc podczas zaćmienia
Wbrew pozorom to nie Mars, tylko Księżyc podczas zaćmieniaFoto: Pixabay.com

Izraelczycy zrobią to w kooperacji ze SpaceX, założoną przez Elona Muska firmą zajmująca się transportem kosmicznym. Zarządzający projektem SpaceIL potwierdzili, że ich bezzałogowy lądownik przeszedł już szereg testów, które dają zielone światło do wystrzelenia go przez rakietę Falcon 9 firmy SpaceX.

Zmywarka w kosmosie

Lądownik o wielkości zmywarki do naczyń nazwany został Bereszit, co po hebrajsku oznacza „początek”. Ma zostać wystrzelony przez rakietę na wysokość 60 kilometrów. Po osiągnięciu tego pułapu, Bereszit skieruje się w stronę Srebrnego Globu pokonując w dwa miesiące odległość 5,6 miliona kilometrów. Po tym czasie wejdzie w strefę grawitacyjnego oddziaływania Księżyca i łagodnie wylądować. Stanie się to blisko miejsc, gdzie dotknęły Srebrnego Globu misje Apollo 15 i Apollo 17.

Bereszit będzie wyposażony w kamerę video i magnetometr, czyli urządzenie badające  pole magnetyczne naszego naturalnego satelity. Zawierać tez będzie w sobie „kapsułę czasu”, czyli płytę CD z dziecięcymi rysunkami, zdjęciami oraz garścią informacji o kulturze Izraela. Na tym zakończy się misja lądownika, bo podróż zaplanowano tylko w jedną stronę.

Przewodniczącym, a zarazem głównym sponsorem fundacji SpaceIL jest Morris Kahn, który ufundował 40 milionów dolarów na realizację misji. W gronie donatorów są również inni miliarderzy, tacy jak Sheldon i Miriam Adelsonowie.

Pierwotnie, SpaceIL miało startować po nagrodę Xprize ufundowaną przez Google. 30 milionów dolarów miało przypaść prywatnej firmie bądź fundacji, której obiekt wyląduje na srebrnym globie. Przewidziany w konkursie termin na dotarcie do Księżyca mija 31 marca, czyli wtedy, gdy Bereszit będzie dopiero w połowie drogi. Wygląda więc na to, że ani SpaceIL, ani żadna inna misja nie zdoła zdobyć nagrody ufundowanej przez Google.

Izrael u boku kosmicznych mocarstw

Niezależnie od tego, jeżeli wszystko skończy się pomyślnie, Izrael dołączy do elitarnego grona państw, których obiekty wylądowały na Księżycu. Do tej pory dokonały tego Rosja, USA oraz Chiny.

Co więcej, będzie to pierwszy prywatny lądownik księżycowy, co może stanowić milowy krok w rozwoju kosmicznego biznesu.

Michał Migała

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronautyka Izrael
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak