X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

"Rozpoczyna się nowy złoty wiek astronomii"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 01:30
Europejscy naukowcy uruchomili w Chile największy i najbardziej skomplikowany teleskop świata. Alma i ma dokonać nowatorskich odkryć dotyczących historii wszechświata.
Audio
  • Europejscy naukowcy uruchomili w Chile największy i najbardziej skomplikowany teleskop świata - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Rozpoczyna się nowy złoty wiek astronomii
Foto: fot. ESO/José Francisco Salgado/CC

Almę budowano od 2003 roku. Teleskop będzie rejestrować fale elektromagnetyczne o długości milimetra lub krótsze. To pozwoli z nadzwyczajną dokładnością obejrzeć najstarsze rejony wszechświata, czarne dziury, czy narodziny planet.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 - Teraz uruchomiono 20 anten, są to gigantyczne białe talerze satelitarne. Docelowo, za dwa lata, ma być ich 66 - mówi jeden z szefów projektu Pascal Martinez.

- Poszczególne części zbudowano w Europie. Teraz my takie specjalne panele układamy jeden koło drugiego z dokładnością do kilkudziesięciu mikronów. Bo nie jest to teleskop optyczny, więc nie potrzebujemy luster, tylko specjalne panele odbijające promieniowanie - dodaje Martinez.

Zdaniem ekspertów, anteny Almy to "piramidy XXI stulecia", które rozpoczną nowy złoty wiek astronomii. Operatorem teleskopu jest Europejskie Obserwatorium Południowe.

IAR,kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy budują najpotężniejszy radioteleskop wszechczasów

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:04
W realizacji projektu, który pomoże odkryć tajemnice wszechświata, bierze udział 70 instytucji z 20 państw, w tym z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Następca teleskopu Hubble'a ma już zwierciadła

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 12:00
Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o zakończeniu ważnego etapu konstrukcji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST). Wyszlifowane zostały już wszystkie segmenty zwierciadła głównego teleskopu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sięgniemy wzrokiem poza granice galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 17:53
Wkrótce na orbicie ziemi pojawi się nowy radioteleskop przewyższający swoją mocą dotychczasowe urządzenia.
rozwiń zwiń