Nauka

Najnowsze twarde dyski powstaną dzięki bakteriom?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 21:14
Są niewidzialne gołym okiem, jedzą żelazo i mogą pomóc w budowie komputerów nowej generacji. Magnetyczne bakterie są nowym obiektem badań naukowców z Japonii i Wielkiej Brytanii.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Komputery są i mają być coraz szybsze i mniejsze, ale im coś jest mniejsze tym trudniej to zbudować.

Naukowcy chcą iść z duchem czasu i dlatego zajęli się naturalnie magnetycznymi bakteriami z gatunku Magnetospirillum magneticum. Te mikroby żyjące w stawach i jeziorach pochłaniają żelazo i wytwarzają z niego minerał o nazwie magnetyt, który ma silne właściwości magnetyczne. Dzięki niemu działają trochę jak kompasy i poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego w poszukiwaniu tlenu.

Naukowcy z Uniwersytetu Leeds w Wielkiej Brytanii i Tokijskiej Akademii Rolniczej podpatrzyli proces tworzenia się tych nano-magnesów i odtworzyli go w laboratorium. Teraz chcą zapożyczyć od bakterii tę technologię i produkować dzięki niej bardzo małe i bardzo sprawne twarde dyski, które działają dzięki zapisowi magnetycznemu.

Czy im się to uda nie wiadomo, ale pierwsze pomysły wraz z publikacją zamieszcza naukowe pismo Small.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bakterie z głębin są odporne na antybiotyki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 13:00
Jaskinia Lechuguilla w stanie Nowy Meksyk jest jedną z najgłębszych i najbardziej odizolowanych od ludzi jaskiń na świecie. Tamtejsze bakterie świetnie sobie radzą z antybiotykami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alarm w ISS. Tajemniczy atak "żarłocznych bakterii"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 14:57
Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zagrażają mikroorganizmy nieznanego pochodzenia. Według agencji Interfax - bakterie mogą uszkodzić poszycie stacji i znajdujące się na zewnątrz urządzenia.
rozwiń zwiń