Nauka

Marsjańska misja. Łazik Curiosity ma awarię

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 09:25
Stacja pogodowa łazika, która mierzy między innymi: siłę wiatru, temperaturę i poziom wilgoci, uległa awarii.
Audio
Marsjańska misja. Łazik Curiosity ma awarię
Foto: youtube

Nie jest jasne, jak doszło do uszkodzenia instrumentu. Inżynierowie podejrzewają, że podczas lądowania łazika kamienie mogły uszkodzić okablowanie. Eksperci NASA oświadczyli, że ta awaria to nic poważnego i że niektóre pomiary będą po prostu mniej dokładne.
Stację pogodową wyprodukowano w Hiszpanii. Oprócz siły wiatru mierzy ona temperaturę, ciśnienie atmosferyczne i wilgotność, a także natężenie promieniowania ultrafioletowego.
Curiosity wylądował na Marsie dwa tygodnie temu. Poza stacją pogodową wszystkie inne instrumenty - kamery i lasery - funkcjonują bez zarzutu. Łazik ma działać na Marsie co najmniej przez dwa lata. Celem misji jest sprawdzenie, czy na czerwonej planecie istniały kiedyś warunki do życia.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowe zdjęcia Marsa. "Wygląda jak część Ameryki"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 09:14
Amerykański łazik Curiosity nadesłał z Marsa pierwsze szczegółowe zdjęcia powierzchni tej planety. Zdaniem naukowców marsjański teren wygląda jak niektóre rejony południowego zachodu USA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity bada marsjańskie skały laserem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2012 13:52
Pierwszym celem badawczym łazika był rdzawy kamień wielkości piłki do tenisa. Z odległości dwóch i pół metra strzelił w niego 30 razy w ciągu 10 sekund.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA wysyła na Marsa kolegę Curiosity

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2012 09:50
Łazik InSight będzie następną marsjańską misją NASA- na Czerwonej Planecie ma wylądować w 2016 roku. Ma zagłębić swoje sondy we wnętrze Marsa.
rozwiń zwiń