X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Koniec wahań. Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 14:41
Ich głównym powodem była wysokość składki członkowskiej. W pierwszym roku musimy wpłacić "wpisowe" 145 mln złotych.
Koniec wahań. Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej
Foto: NASA

Europejska Agencja kosmiczna (ESA) istnieje od 1975 roku. Jest odpowiednikiem amerykańskiej NASA. Ma budżet o wielkości około 4 mld euro rocznie. Prowadzi wiele misji kosmicznych i wystrzeliwuje sztuczne satelity Ziemi. Wydatki ponoszone przez ESA zasilają gospodarki krajów należących do tej organizacji, tak więc polskie firmy będą miały szansę zyskać na kontraktach realizowanych w ramach projektów agencji.

Polska podpisze umowę  o przystąpieniu do Agencji w czwartek - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak przy okazji Międzynarodowej Wystawy Lotnictwa i Astronautyki ILA w Berlinie. 

- ESA pracuje na zasadzie wspólnotowej. Duża część składki, ponad 80 proc., wraca do kraju członkowskiego na granty i projekty związane z techniką kosmiczną. To pewnego rodzaju transfer budżetów krajowych do sektora kosmicznego - wyjaśnił Pawlak.

Z wejścia do ESA cieszy się dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk Marek Banaszkiewicz. - Do tej pory też współpracowaliśmy z ESA, ale byliśmy raczej partnerem drugiej kategorii. Jako pełny członek agencji mamy pełny dostęp do projektów, możemy zgłaszać własne eksperymenty, tworzyć konsorcja i mamy prawo do tego, by pieniądze, które są tam wpłacane, wykorzystywać na te projekty - powiedział.

Wyjaśnił, że już jesteśmy zaproszeni do 10 projektów związanych z dużymi misjami ESA, jak do satelitów Jowisza. - Myślimy o misjach na Księżyc - dodał.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Obecnie do ESA należy 19 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Na mocy porozumienia o współpracy we władzach ESA zasiada także przedstawiciel Kanady.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hermaszewski o Armstrongu: odszedł człowiek, ale czyn pozostał

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 07:20
Poszedł na wieczną orbitę, ale jego dokonania zostały tutaj z nami na Ziemi do końca świata – mówił w reakcji na śmierć Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu, generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity przemówił i przesłał niezwykłe pejzaże Marsa

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 11:26
Nigdy wcześniej tak dokładnie nie widzieliśmy powierzchni innej planety - mówi astronom Karol Wójcicki o pierwszych zdjęciach ukazujących formacje skalne Marsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity rozpoczyna kolejną fazę działań na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:25
Po zakończonych pomyślnie testach jazdy po marsjańskiej powierzchni testowane będzie działanie automatycznego wysięgnika.
rozwiń zwiń