Nauka

Koniec wahań. Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 14:41
Ich głównym powodem była wysokość składki członkowskiej. W pierwszym roku musimy wpłacić "wpisowe" 145 mln złotych.
Koniec wahań. Polska w Europejskiej Agencji Kosmicznej
Foto: NASA

Europejska Agencja kosmiczna (ESA) istnieje od 1975 roku. Jest odpowiednikiem amerykańskiej NASA. Ma budżet o wielkości około 4 mld euro rocznie. Prowadzi wiele misji kosmicznych i wystrzeliwuje sztuczne satelity Ziemi. Wydatki ponoszone przez ESA zasilają gospodarki krajów należących do tej organizacji, tak więc polskie firmy będą miały szansę zyskać na kontraktach realizowanych w ramach projektów agencji.

Polska podpisze umowę  o przystąpieniu do Agencji w czwartek - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak przy okazji Międzynarodowej Wystawy Lotnictwa i Astronautyki ILA w Berlinie. 

- ESA pracuje na zasadzie wspólnotowej. Duża część składki, ponad 80 proc., wraca do kraju członkowskiego na granty i projekty związane z techniką kosmiczną. To pewnego rodzaju transfer budżetów krajowych do sektora kosmicznego - wyjaśnił Pawlak.

Z wejścia do ESA cieszy się dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk Marek Banaszkiewicz. - Do tej pory też współpracowaliśmy z ESA, ale byliśmy raczej partnerem drugiej kategorii. Jako pełny członek agencji mamy pełny dostęp do projektów, możemy zgłaszać własne eksperymenty, tworzyć konsorcja i mamy prawo do tego, by pieniądze, które są tam wpłacane, wykorzystywać na te projekty - powiedział.

Wyjaśnił, że już jesteśmy zaproszeni do 10 projektów związanych z dużymi misjami ESA, jak do satelitów Jowisza. - Myślimy o misjach na Księżyc - dodał.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Obecnie do ESA należy 19 krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Na mocy porozumienia o współpracy we władzach ESA zasiada także przedstawiciel Kanady.

Czytaj także

Hermaszewski o Armstrongu: odszedł człowiek, ale czyn pozostał

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 07:20
Poszedł na wieczną orbitę, ale jego dokonania zostały tutaj z nami na Ziemi do końca świata – mówił w reakcji na śmierć Neila Armstronga, pierwszego człowieka na Księżycu, generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity przemówił i przesłał niezwykłe pejzaże Marsa

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 11:26
Nigdy wcześniej tak dokładnie nie widzieliśmy powierzchni innej planety - mówi astronom Karol Wójcicki o pierwszych zdjęciach ukazujących formacje skalne Marsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Curiosity rozpoczyna kolejną fazę działań na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 12:25
Po zakończonych pomyślnie testach jazdy po marsjańskiej powierzchni testowane będzie działanie automatycznego wysięgnika.
rozwiń zwiń