Nauka

Polscy studenci zbudują satelitę kosmicznego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2012 18:37
Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Łódzka chcą za cztery lata wystrzelić w kosmos zbudowane przez siebie urządzenie. Projekt realizowany jest wspólnie z niemieckimi uczelniami.
Audio
Satelita
SatelitaFoto: Glow Images/East News

Satelita będzie kostką o wielkości ponad pół metra sześciennego i wadze jednego kilograma. Nasi sąsiedzi zbudują podobny obiekt. Ten polski będzie miał za zadanie przechwycić w kosmosie satelitę niemieckiego.
- Konstrukcja zbudowana na AGH będzie czymś w rodzaju odkurzacza sprzątającego kosmiczne śmieci - wyjaśnia Tadeusz Uhl, kierownik katedry Robotyki i Mechatroniki. Będzie przy nim pracowało 12 studentów. - Przed nami 4 lata ciężkiej pracy - mówi doktorant Paweł Markiewicz.
Działania koordynować będzie Centrum Badań Kosmicznych. Profesor Uhl liczy na to, że sukces misji spowoduje przyciągnięcie firm zajmujących się produkcją urządzeń kosmicznych, rozwinie ten sektor w Polsce i doprowadzi do wysłania w kosmos państwowego satelity.
Polska ma do wykorzystania kilkadziesiąt milionów złotych na badania kosmiczne, bo od tego roku jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ciągu 2 lat na Akademii Górniczo-Hutniczej powstaną specjalistyczne studia poświęcone technologii kosmicznej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Czytaj także

Górale będą oglądać seriale dzięki sputnikom?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 08:12
Po wprowadzeniu cyfrowego systemu nadawania sygnału telewizyjnego, mieszkańcy wielu miejscowości w Małopolsce mogą nie odbierać programu - pisze "Dziennik Polski".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy jako pierwsi sfotografują tajemnicę kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 14:52
Waży nieco ponad 7 kg, jest sześcienną kostką o boku 20 cm zaopatrzoną w kamerę i zostanie wyniesiony blisko 800 km ponad ziemię. Oto pierwszy polski satelita naukowy - LEM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Który satelita pogodowy patrzy na ciebie? (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 13:55
Można to sprawdzić na stronie NASA. I u nas.
rozwiń zwiń