Nauka

Ministerstwo wesprze rozwój internetu stacjonarnego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 11:22
Rząd chce poprzez model partnerstwa publiczno-prywatnego zwiększać dostęp Polaków do internetu
Audio
  • Małgorzata Olszewska z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o wsparciu dla operatorów telekomunikacyjnych (IAR)
  • Małgorzata Olszewska z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji: 10 mln Polaków w wieku 50+ nie korzysta z internetu (IAR)
Ministerstwo wesprze rozwój internetu stacjonarnego
Foto: Glow Images/East News

Polska jest światowym liderem w zakresie internetu mobilnego. Korzysta u nas z niego już 5,5 mln użytkowników. Niestety dostęp do internetu stacjonarnego w naszym kraju jest jednym z najgorszych w Europie.

Dlatego potrzebne są inwestycje. Jak zapowiada Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, rząd postanowił wspomóc w tym zakresie działania operatorów telekomunikacyjnych.

Wraz ze spadkiem cen za usługi internetowe spadają bowiem ich dochody. Przekłada się to na decyzje w sprawie nowych central i łącz - powiedziała Małgorzata Olszewska z resortu.
- Planujemy interwencję, bazując na modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Myślimy o tym, żeby to właśnie przedsiębiorcy mogli stać się beneficjentem takich środków - mówi Małgorzata Olszewska z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Ministerstwo będzie zachęcało przedsiębiorców do wykorzystania środków przeznaczonych na inwestycje telekomunikacyjne w ramach programu Inwestycje Polskie. Jednak głównym zadaniem resortu będzie budowanie popytu na usługi Internetowe.
- 10 mln Polaków w wieku 50 plus nie korzysta z internetu. Żeby móc te usługi upowszechniać, musi być na to popyt. To są kluczowe kwestie, nad którymi aktualnie toczą się prace - wyjaśnia Olszewska.
Jej zdaniem dzięki tym działaniom do końca 2015 roku każdy będzie miał dostęp do stacjonarnego Internetu:
W 2011 roku dostęp do Internetu stacjonarnego w Polsce miało prawie 6,7 mln użytkowników. 3,3 mln korzystało z Internetu mobilnego.

IAR, bk

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

Czytaj także

Cyfryzacja śmiechu warta

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 08:47
Już same definicje pomocy dydaktycznych proponowane przez MEN wywołują uśmiech na ustach ekspertów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mega szybki Internet dla każdego już w 2016!

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2012 12:54
Do 2016 roku 95 proc. Polaków będzie miało dostęp do internetu o przepustowości 30 Mb/s – powiedziała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Internet stacjonarny kuleje, mobilny rządzi"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 16:44
Urząd Komunikacji Elektronicznej podsumował rynek telekomunikacji i usług pocztowych za ubiegły rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Technologia LTE - przesył danych "metodą jutra"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 08:50
Pojawiła się jakiś czas temu w Polsce i na świecie. Wszyscy o niej mówią, ale nie do końca wiedzą, o co tak naprawdę chodzi. – To dużo bardziej efektywna i szybka metoda przesyłu danych – mówi Dariusz Wichniewicz, ekspert technologii LTE.
rozwiń zwiń