Nauka

Znaleziono najstarszy zwój Tory na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 08:38
Najważniejszy tekst judaizmu leżał zapomniany w bibliotece uniwersytetu w Bolonii. Wcześniej błędnie uznano, że pochodzi z XVII wieku. W rzeczywistości ma ok. 850 lat.
Audio
  • Znaleziono najstarszy zwój Tory na świecie. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Bibliotek Uniwersytetu w Bolonii
Bibliotek Uniwersytetu w BoloniiFoto: Biblioteca Universitaria di Bologna

To profesor hebraistyki z bolońskiego uniwersytetu Mauro Perani odkrył, że zachowany w całości zwój Tory, który leżał sobie w bibliotece włoskiego uniwersytetu, ma nie 400 lat, a ponad osiem wieków. Oznacza to, że historyczny zwój zasługiwał na znacznie większą uwagę i został praktycznie zlekceważony podczas katalogowania zasobów biblioteki w XIX wieku.
Zabytek, który w katalogu opisany został jako "zwój 2", ma 36 m długości i 64 cm wysokości. Według najnowszej hipotezy powstał między latami 1155-1225 i jest najstarszym znanym na świecie kompletnym zwojem Tory. Zagadką pozostaje, skąd wziął się w Bolonii.
Konserwatorzy zabytków i historycy natychmiast przystąpili do wszystkich niezbędnych działań, aby zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania zabytku. Nawiązano też kontakty z najwybitniejszymi znawcami judaizmu na świecie. Datę powstania zwoju potwierdzono również w rezultacie badań, przeprowadzonych przy pomocy promieniotwórczego izotopu węgla C14.
Odkrycie to - zauważa się - potwierdza jednocześnie związki, jakie łączą ten tekst z Bolonią. W wymowie hebrajskiej nazwa tego miasta znaczy: "to tam mieszka Pan".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Czytaj także

Mikołaj Kopernik - zagadkowy nawet po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 07:00
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DNA zdradza, co spowodowało wielką plagę w VI wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 16:00
Stary Świat raz po raz był nawiedzany przez zarazy. Starożytne i średniowieczne pisma informują nas o ich tragicznych skutkach, ale dopiero od niedawna możemy zidentyfikować sprawców tych epidemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stworzył tajemniczą sztukę w Meksyku?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 14:00
W Meksyku naukowcy odkryli tysiące starożytnych malowideł naskalnych. Pochodzą sprzed Kolumba.
rozwiń zwiń