X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Znaleziono najstarszy zwój Tory na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 08:38
Najważniejszy tekst judaizmu leżał zapomniany w bibliotece uniwersytetu w Bolonii. Wcześniej błędnie uznano, że pochodzi z XVII wieku. W rzeczywistości ma ok. 850 lat.
Audio
  • Znaleziono najstarszy zwój Tory na świecie. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Bibliotek Uniwersytetu w Bolonii
Bibliotek Uniwersytetu w BoloniiFoto: Biblioteca Universitaria di Bologna

To profesor hebraistyki z bolońskiego uniwersytetu Mauro Perani odkrył, że zachowany w całości zwój Tory, który leżał sobie w bibliotece włoskiego uniwersytetu, ma nie 400 lat, a ponad osiem wieków. Oznacza to, że historyczny zwój zasługiwał na znacznie większą uwagę i został praktycznie zlekceważony podczas katalogowania zasobów biblioteki w XIX wieku.
Zabytek, który w katalogu opisany został jako "zwój 2", ma 36 m długości i 64 cm wysokości. Według najnowszej hipotezy powstał między latami 1155-1225 i jest najstarszym znanym na świecie kompletnym zwojem Tory. Zagadką pozostaje, skąd wziął się w Bolonii.
Konserwatorzy zabytków i historycy natychmiast przystąpili do wszystkich niezbędnych działań, aby zapewnić odpowiednie warunki do przechowywania zabytku. Nawiązano też kontakty z najwybitniejszymi znawcami judaizmu na świecie. Datę powstania zwoju potwierdzono również w rezultacie badań, przeprowadzonych przy pomocy promieniotwórczego izotopu węgla C14.
Odkrycie to - zauważa się - potwierdza jednocześnie związki, jakie łączą ten tekst z Bolonią. W wymowie hebrajskiej nazwa tego miasta znaczy: "to tam mieszka Pan".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikołaj Kopernik - zagadkowy nawet po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 07:00
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DNA zdradza, co spowodowało wielką plagę w VI wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 16:00
Stary Świat raz po raz był nawiedzany przez zarazy. Starożytne i średniowieczne pisma informują nas o ich tragicznych skutkach, ale dopiero od niedawna możemy zidentyfikować sprawców tych epidemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto stworzył tajemniczą sztukę w Meksyku?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 14:00
W Meksyku naukowcy odkryli tysiące starożytnych malowideł naskalnych. Pochodzą sprzed Kolumba.
rozwiń zwiń