Nauka

Biblioteka Narodowa udostępnia zbiory w sieci!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 13:45
Na początek w internecie będzie około 70 tys. dzieł, do końca roku ponad 300 tys. Biblioteka Narodowa udostępnia swoje zbiory na specjalnym portalu Polona.pl.
Audio
  • Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, o zbiorach na portalu Polona.pl (źr. IAR)
  • Minister kultury Bogdan Zdrojewski o portalu ze zbiorami Biblioteki Narodowej (źr. IAR)
Biblioteka Narodowa udostępnia zbiory w sieci
Foto: www.polona.pl

Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, podkreśla, że nowy portal, na którym można zobaczyć zasoby polskiego dziedzictwa, oznacza dużą zmianę dla czytelników. Każdy będzie mógł zalogować się do biblioteki za pośrednictwem portali społecznościowych. Na swoim koncie będzie mógł przechowywać czytane książki i korzystać z nich w dowolnym miejscu na świecie. Polona.pl daje także możliwość robienia notatek na najcenniejszych dziełach polskiej literatury.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski twierdzi, że dzięki umieszczeniu zasobów Biblioteki Narodowej w internecie, Polska stała się liderem cyfryzacji dziedzictwa narodowego w Unii Europejskiej. Zdrojewski dodaje, że codziennie Polona będzie wzbogacać się o 2 tys. nowych obiektów, aż do chwili, gdy znajdziemy w niej około 300 tys. woluminów. Według zapowiedzi Biblioteki Narodowej i resortu kultury stanie się to do końca roku. Później do cyfrowej przechowalni trafiać będzie około 500 obiektów dziennie.
Z zasobów gromadzonych w Polonie można korzystać dowolnie. Znajdziemy tam m.in. skarbiec Biblioteki Narodowej z dziełami Fryderyka Chopina, twórczością Henryka Sienkiewicza czy rękopisami średniowiecznych kronikarzy.

Polona.pl zintegrowana jest z portalami społecznościowymi. Wrażeniami czy odkryciami można się zatem dzielić ze znajomymi na Facebooku czy Twitterze, a interesujące pliki pobrać na komputer. By mieć dostęp do zasobów Cyfrowej Biblioteki Narodowej, wystarczy się zalogować, nie trzeba uiszczać żadnych opłat.

Polona.pl została uruchomiona jesienią 2006 roku, jednak dopiero 35 mln złotych dotacji z programu operacyjnego "Innowacyjna gospodarka", które przyznano projektowi w 2009 roku, pozwoliło na zintensyfikowanie i dokończenie prac.

IAR/wyborcza.pl/agkm/mk

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA KULTURA literatura
Czytaj także

Piszą, co myślą, więc giną

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 12:59
- Mamy do czynienia z kilkuset pisarzami rocznie, którzy są więzieni, represjonowani i giną. To dużo. Najbardziej niepokojące jest to, że od kilkunastu lat ta liczba stale rośnie. Wydawałoby się, że to co najgorsze, powinno już być za nami. Tak nie jest - mówił w Dwójce szef polskiego PEN Clubu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nabiera się mądrości. Nie tylko czystej wiedzy"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 16:00
- Dla mnie to jest bardziej doświadczenie życiowe, niż czysto naukowe. Podczas swoich badań terenowych w różnych miejscach spotkałem setki osób, które podzieliły się ze mną swoim doświadczeniem, swoimi historiami - mówił Kamil Wielecki, doktorant MPD w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piszę w języku, którego już nie ma"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 23:55
- Moją ojczyzną są kraje byłej Jugosławii - zwierzał się w "Notatniku kulturalnym" serbski pisarz Bora Ćosić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie gdyńskie "Literaturomanie"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 18:00
W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o rozpoczynającym się wkrótce szóstym Festiwalu "Literaturomanie" – Dni Nagrody Literackiej Gdynia.
rozwiń zwiń