Nauka

Najstarsze odkodowane DNA

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:22
Naukowcy złamali kod genetyczny zwierzęcia sprzed kilkuset tysięcy lat. To rekord – nigdy wcześniej tak starego DNA, nie udało się odkodować.
Audio
  • Rafał Motriuk o najstarszym odkodowanym DNA (IAR)
Spirala DNA
Spirala DNAFoto: csb.yale.edu

Materiał genetyczny należy do zwierzęcia, które było przodkiem konia. Szczątki znaleziono w Kanadzie. Zachowały się one dość dobrze, bo były zamarznięte. Naukowcy szacują, że odkryte kości oraz DNA mają 700 tys. lat.
– Odkodowanie DNA nie było łatwe, bo było ono dość mocno uszkodzone – mówi jeden z autorów badań dr Ludovic Orlando z Uniwersytetu w Kopenhadze. Zrekonstruowano 70% genomu, ale to wystarczyło, by ustalić, że zwierzę było przodkiem wielu dzisiejszych gatunków, takich jak konie czy zebry.
Odtworzone DNA jest o pół miliona lat starsze niż wcześniejsze rekordowo stare i zbadane próbki materiału genetycznego. Wyniki badań publikuje naukowy tygodnik „Nature”.
IAR/mk

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

''

Czytaj także

Szczątki króla Ryszarda III znalezione pod parkingiem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 14:45
Brytyjscy eksperci potwierdzili, że zidentyfikowali szczątki króla Ryszarda III, poległego w 1485 roku w bitwie pod Bosworth.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trawić alkohol umiał już nasz małpi praprzodek

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 00:01
Chemicy piszą od nowa historię alkoholu. Ludzie spożywają napoje „wyskokowe” od ponad 12 tysięcy lat. Wygląda na to, że efekty upojenia alkoholowego odkryliśmy dużo, dużo wcześniej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

60 lat temu Watson i Crick odkryli podwójną helisę DNA

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 00:01
Odkrycie z 1953 roku było przełomem w nauce. Jednak dopiero w 2012 roku helisę zobaczyliśmy na własne oczy.
rozwiń zwiń