Nauka

Liczba haseł w polskojęzycznej Wikipedii przekroczyła milion

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:09
Milionowe hasło - "Barcragujn chumb (2013/2014)", które dotyczy rozgrywek piłki nożnej w Armenii, dodano 24 września o godz. 14.24.
Wikipedia to wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki = szybkoprędko), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym.
Wikipedia to wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki = „szybko"„prędko”), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym.Foto: Wikipedia

- Symboliczną liczbę miliona haseł osiągnięto na dwa dni przed 12. rocznicą powstania polskiego projektu - powiedział rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Paweł Zienowicz. Jak dodał, "polskojęzyczna Wikipedia już dawno zdystansowała pod względem liczby haseł inne encyklopedie internetowe w języku polskim (np. encyklopedia PWN zawiera 122 tys. haseł)". Zienowicz podkreślił, że przekroczenie progu miliona artykułów ma znaczenie tylko symboliczne, ponieważ od dawna "nie liczba artykułów, a ich jakość jest głównym przedmiotem troski wikipedystów".

Jak przyznał rzecznik, liczba artykułów straciła na znaczeniu jako wskaźnik rozwoju wersji Wikipedii, odkąd w różnych wersjach językowych artykuły zaczęły powstawać w ilościach hurtowych, dzięki wykorzystaniu różnych baz danych. W efekcie w ciągu minionego roku do grona tradycyjnie przodujących pod względem wielkości Wikipedii - angielskiej, niemieckiej i francuskiej - dołączyły wersje: holenderska i szwedzka, a do progu miliona haseł szybko zbliżają encyklopedie tworzone w tak egzotycznych językach, jak warajski i cebuański.
Wikipedia tworzona jest od stycznia 2001 roku, a jej polska edycja uruchomiona została 26 września 2001 roku. Wtedy projekt powstawał pod nazwą "Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa" (PWES). Za założycieli polskiej wersji Wikipedii uznaje się Pawła Jochyma, fizyka jądrowego, a także Krzysztofa Jasiutowicza, lekarza internistę. W listopadzie 2002 roku PWES została przeniesiona na oficjalne serwery Wikipedii i otrzymała adres: pl.wikipedia.com.
Wikipedię edytować może każdy, również niezarejestrowani użytkownicy, ale projekt osiągnął sukces głównie dzięki pracy najbardziej związanych z projektem wikipedystów. - Podstawowa baza polskiej społeczności to ok. 100 osób, które codziennie edytują, są aktywistami, uczestniczą w głosowaniach - szacuje Dariusz Jemielniak, autor książki o Wikipedii "Życie wirtualnych dzikich".
Polską wersję Wikipedii odwiedza miesięcznie 10 mln użytkowników, dzięki czemu to jedna z 10 najbardziej popularnych witryn w Polsce.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Zobacz więcej na temat: internet NAUKA technologie
Czytaj także

Co ty wiesz bez Wikipedii?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 18:00
Młodzież często posługuje się hasłem "nie ma cię w sieci to nie istniejesz". Fakt, najczęściej poszukując informacji sięgamy do internetu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy odnaleźli archaiczną... stronę internetową

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 11:27
Pracownicy ośrodka badawczego CERN w Genewie po tygodniach poszukiwań znaleźli cenny dokument. Nie są to starożytne manuskrypty, ale jedna z pierwszych stron internetowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Royal baby" ma już hasło w Wikipedii

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 12:40
Narodzinom pierwszego dziecka księcia Williama i księżnej Kate towarzyszy wielkie zainteresowanie i atmosfera wyczekiwania. "Royal baby" jeszcze przed przyjściem na świat doczekało się hasła w Wikipedii.
rozwiń zwiń