X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Liczba haseł w polskojęzycznej Wikipedii przekroczyła milion

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:09
Milionowe hasło - "Barcragujn chumb (2013/2014)", które dotyczy rozgrywek piłki nożnej w Armenii, dodano 24 września o godz. 14.24.
Wikipedia to wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki = szybkoprędko), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym.
Wikipedia to wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki = „szybko"„prędko”), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym.Foto: Wikipedia

- Symboliczną liczbę miliona haseł osiągnięto na dwa dni przed 12. rocznicą powstania polskiego projektu - powiedział rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska, Paweł Zienowicz. Jak dodał, "polskojęzyczna Wikipedia już dawno zdystansowała pod względem liczby haseł inne encyklopedie internetowe w języku polskim (np. encyklopedia PWN zawiera 122 tys. haseł)". Zienowicz podkreślił, że przekroczenie progu miliona artykułów ma znaczenie tylko symboliczne, ponieważ od dawna "nie liczba artykułów, a ich jakość jest głównym przedmiotem troski wikipedystów".

Jak przyznał rzecznik, liczba artykułów straciła na znaczeniu jako wskaźnik rozwoju wersji Wikipedii, odkąd w różnych wersjach językowych artykuły zaczęły powstawać w ilościach hurtowych, dzięki wykorzystaniu różnych baz danych. W efekcie w ciągu minionego roku do grona tradycyjnie przodujących pod względem wielkości Wikipedii - angielskiej, niemieckiej i francuskiej - dołączyły wersje: holenderska i szwedzka, a do progu miliona haseł szybko zbliżają encyklopedie tworzone w tak egzotycznych językach, jak warajski i cebuański.
Wikipedia tworzona jest od stycznia 2001 roku, a jej polska edycja uruchomiona została 26 września 2001 roku. Wtedy projekt powstawał pod nazwą "Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa" (PWES). Za założycieli polskiej wersji Wikipedii uznaje się Pawła Jochyma, fizyka jądrowego, a także Krzysztofa Jasiutowicza, lekarza internistę. W listopadzie 2002 roku PWES została przeniesiona na oficjalne serwery Wikipedii i otrzymała adres: pl.wikipedia.com.
Wikipedię edytować może każdy, również niezarejestrowani użytkownicy, ale projekt osiągnął sukces głównie dzięki pracy najbardziej związanych z projektem wikipedystów. - Podstawowa baza polskiej społeczności to ok. 100 osób, które codziennie edytują, są aktywistami, uczestniczą w głosowaniach - szacuje Dariusz Jemielniak, autor książki o Wikipedii "Życie wirtualnych dzikich".
Polską wersję Wikipedii odwiedza miesięcznie 10 mln użytkowników, dzięki czemu to jedna z 10 najbardziej popularnych witryn w Polsce.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Zobacz więcej na temat: internet NAUKA technologie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co ty wiesz bez Wikipedii?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2013 18:00
Młodzież często posługuje się hasłem "nie ma cię w sieci to nie istniejesz". Fakt, najczęściej poszukując informacji sięgamy do internetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naukowcy odnaleźli archaiczną... stronę internetową

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 11:27
Pracownicy ośrodka badawczego CERN w Genewie po tygodniach poszukiwań znaleźli cenny dokument. Nie są to starożytne manuskrypty, ale jedna z pierwszych stron internetowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Royal baby" ma już hasło w Wikipedii

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 12:40
Narodzinom pierwszego dziecka księcia Williama i księżnej Kate towarzyszy wielkie zainteresowanie i atmosfera wyczekiwania. "Royal baby" jeszcze przed przyjściem na świat doczekało się hasła w Wikipedii.
rozwiń zwiń