Nauka

Pierwszy polski satelita Lem poleciał w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 10:01
Nie lada wydarzenie w świecie nauki. Pierwszy polski satelita Lem wyruszył w czwartek w kosmiczną misję.
Audio
  • Pierwszy polski satelita Lem leci w kosmos - relacja Ksenii Maćczak (IAR)
Satelita Lem montowany w osłonie transportowej
Satelita Lem montowany w osłonie transportowejFoto: BRITE-PL

Satelita został wystrzelony przez rosyjską rakietę Dniepr. Wystartowała ona z podziemnego silosa z bazy wojskowej Jasny na południowym Uralu. Wydarzenie jest transmitowane w internecie a także Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Pierwszy polski satelita naukowy jest już na orbicie. Naukowcom udało się już skontaktować z satelitą.
Będąc już na orbicie satelita musi jeszcze zostać przygotowany do właściwej pracy. - Pierwsze zdjęcie prześle po miesiącu, ale cały proces kalibracji może potrwać nawet dwa razy dłużej - dodaje Tomasz Zawistowski.

Lem waży niecałe 7 kg i ma kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm. Dotychczas tak małe urządzenia wykorzystywano jako obiekty amatorskie i edukacyjne. Lem jako pierwszy będzie miał swoje poważne zadanie naukowe.

Umieszczony na orbicie - na wysokości 800 km, przez kilka lat będzie prowadził precyzyjne pomiary prawie 300 najjaśniejszych gwiazd na niebie - mówi szef programu Tomasz Zawistowski. - Mały satelita z niewielkim teleskopem może zrobić dużo więcej niż wielki teleskop na ziemi - dodaje.

To o tyle ważne, że będzie on działał podobnie jak aparat fotograficzny. Będzie robił zdjęcia a dane przekazywał do stacji naziemnych m.in. w Warszawie, Kanadzie i Austrii.

 

Łączność ma być realizowana poprzez stację kontroli lotów znajdującą się w Centrum Astronomicznym w Warszawie. Na 29 grudnia zaplanowano start rakiety Długi Marsz 4B, która ma wynieść w kosmos drugiego polskiego satelitę naukowego - Heweliusza. Start odbędzie się z terytorium Chin.

Budowie obu satelitów patronował Program Pierwszy Polskiego Radia. Na satelicie Lem wygrawerowane jest logo Jedynki.

IAR, bk

Zobacz więcej na temat: kosmos NAUKA technologie

Czytaj także

Polacy najlepsi na zawodach marsjańskich łazików!

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 10:42
W prestiżowym amerykańskim konkursie drużyny polskich studentów zajęły pierwsze i drugie miejsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA ogłasza sukces: Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 09:23
Próbnik międzyplanetarny Voyager 1 jako pierwszy stworzony przez człowieka obiekt opuścił Układ Słoneczny - poinformowała amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopoty indyjskiej sondy. Inżynierowie: znów jest na kursie na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 11:47
Specjaliści Indyjskiej Agencji Kosmicznej twierdzą, że rozwiązali problem techniczny, jaki pojawił się w związku z wysłaniem sondy Mangalyaan na Marsa.
rozwiń zwiń