X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Bądźmy pragmatyczni, ale patrzmy na świat wokoło

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 16:00
Biorcy mówią: "daj, to mi się należy", rewanżyści: "weź, ale też mi coś daj", dawcy: "weź, niech ci będzie na zdrowie". Jacy jesteśmy dla świata i jaki on jest dla nas zależy od nas. Warto oglądać to, co dzieje się dookoła, ale i w nas, w środku.
Audio
  • Wzajemność zależy przede wszystkim od nas i tego jak patrzymy na świat (Instrukcja obsługi człowieka/Czwórka)
Bądźmy pragmatyczni, ale patrzmy na świat wokoło
Foto: Glow Images/East News

Można wyróżnić trzy style wzajemności: biorców, rewanżystów i dawców. Grażyna Dobroń pyta trenera biznesu Marka Rożalskiego, jaki świat nas otacza, z jakim typem wzajemności spotykamy się najczęściej.

- Mój świat jest pełen życzliwych ludzi, być może tylko na nich zwracam uwagę i nie widzę tych, którzy chcą mi zabrać. Prawdopodobnie właśnie z tego, jak obserwujemy świat, wynika to, czy chcemy ludziom dawać, czy nie - mówi specjalista.
Wokół nas wciąż gdzieś trwa współzawodnictwo, rośnie apetyt na sukces, zdarzają się przypadki wywierania wpływu. W pewnym momencie dzieje się tak, że jakiś bodziec przekracza granicę. - Okazuje się, że tęsknotą ludzi jest, żeby się dzielić i być razem - mówi Marek Rożalski. - Jednak, gdy wchodzimy z taką tęsknotą do firmy, w której kultura organizacyjna mówi: ty jesteś lepszy a ty gorszy, to wymusza ona świat biorców, czyli tych, którzy mówią "będę żądał, będę restrykcyjny". Mówię o świecie, gdzie góra mówi pracownikom - "chciejmy więcej".

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Zdaniem eksperta nie można powiedzieć, że jedni ludzie są lepsi, a drudzy gorsi. Każdy z nas robi to, co może i uważa za najlepsze w danej chwili. Podsumowując zauważa, że każda przesada powoduje cierpienie ludzi. - Ci, którzy garną do siebie, będą cierpieć, bo ich życie zacznie być bez sensu, ale i ci, którzy rozdają wszystko zupełnie nie pamiętając o swojej rodzinie i sobie, też nie będą szczęśliwi, bo będą czuli, że coś jest niesprawiedliwe.
Marek Rożalski proponuje, by żyć pragmatycznie, doceniać i dawać, gdy jest taka uzasadniona potrzeba, ale także uważnie rozglądać się wokół siebie i w sobie w środku.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(pj/mk)

Zobacz więcej na temat: psychologia Trójka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz być lepszym? Zacznij dbać o siebie!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 13:40
- Aby dobrze wykonywać swój zawód, niezależnie od tego czym się trudnimy, warto myśleć na początku o sobie - mówi Jadwiga Kutowa, współzałożycielka działającego w Michałowicach Teatru Naszego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wstydź się depresji. Znajdź skuteczną pomoc

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 12:00
23. lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji grupa ośrodków psychoterapeutycznych z kilku miast Polski organizuje akcję psychoedukacyjną "RE:akcja w depresji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 20:00
Fundacja Dzieci niczyje prowadzi bezpłatny telefon zaufania. Pod numer 116 111 można dzwonić z każdym problemem. Gdzie jeszcze szukać pomocy?
rozwiń zwiń