Nauka

Bądźmy pragmatyczni, ale patrzmy na świat wokoło

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 16:00
Biorcy mówią: "daj, to mi się należy", rewanżyści: "weź, ale też mi coś daj", dawcy: "weź, niech ci będzie na zdrowie". Jacy jesteśmy dla świata i jaki on jest dla nas zależy od nas. Warto oglądać to, co dzieje się dookoła, ale i w nas, w środku.
Audio
  • Wzajemność zależy przede wszystkim od nas i tego jak patrzymy na świat (Instrukcja obsługi człowieka/Czwórka)
Bądźmy pragmatyczni, ale patrzmy na świat wokoło
Foto: Glow Images/East News

Można wyróżnić trzy style wzajemności: biorców, rewanżystów i dawców. Grażyna Dobroń pyta trenera biznesu Marka Rożalskiego, jaki świat nas otacza, z jakim typem wzajemności spotykamy się najczęściej.

- Mój świat jest pełen życzliwych ludzi, być może tylko na nich zwracam uwagę i nie widzę tych, którzy chcą mi zabrać. Prawdopodobnie właśnie z tego, jak obserwujemy świat, wynika to, czy chcemy ludziom dawać, czy nie - mówi specjalista.
Wokół nas wciąż gdzieś trwa współzawodnictwo, rośnie apetyt na sukces, zdarzają się przypadki wywierania wpływu. W pewnym momencie dzieje się tak, że jakiś bodziec przekracza granicę. - Okazuje się, że tęsknotą ludzi jest, żeby się dzielić i być razem - mówi Marek Rożalski. - Jednak, gdy wchodzimy z taką tęsknotą do firmy, w której kultura organizacyjna mówi: ty jesteś lepszy a ty gorszy, to wymusza ona świat biorców, czyli tych, którzy mówią "będę żądał, będę restrykcyjny". Mówię o świecie, gdzie góra mówi pracownikom - "chciejmy więcej".

Więcej rozmów na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Zdaniem eksperta nie można powiedzieć, że jedni ludzie są lepsi, a drudzy gorsi. Każdy z nas robi to, co może i uważa za najlepsze w danej chwili. Podsumowując zauważa, że każda przesada powoduje cierpienie ludzi. - Ci, którzy garną do siebie, będą cierpieć, bo ich życie zacznie być bez sensu, ale i ci, którzy rozdają wszystko zupełnie nie pamiętając o swojej rodzinie i sobie, też nie będą szczęśliwi, bo będą czuli, że coś jest niesprawiedliwe.
Marek Rożalski proponuje, by żyć pragmatycznie, doceniać i dawać, gdy jest taka uzasadniona potrzeba, ale także uważnie rozglądać się wokół siebie i w sobie w środku.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(pj/mk)

Zobacz więcej na temat: psychologia Trójka

Czytaj także

Chcesz być lepszym? Zacznij dbać o siebie!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 13:40
- Aby dobrze wykonywać swój zawód, niezależnie od tego czym się trudnimy, warto myśleć na początku o sobie - mówi Jadwiga Kutowa, współzałożycielka działającego w Michałowicach Teatru Naszego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wstydź się depresji. Znajdź skuteczną pomoc

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 12:00
23. lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji grupa ośrodków psychoterapeutycznych z kilku miast Polski organizuje akcję psychoedukacyjną "RE:akcja w depresji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 20:00
Fundacja Dzieci niczyje prowadzi bezpłatny telefon zaufania. Pod numer 116 111 można dzwonić z każdym problemem. Gdzie jeszcze szukać pomocy?
rozwiń zwiń