Nauka

Serce pamięta każdą miłość

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 22:20
- Stan zakochania może być dla wielu osób rodzajem uzdrowienia. Miłość wyzwala i inspiruje do działań pozytywnych - mówi Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego, autorka książki o "inteligencji serca".
Audio
Serce pamięta każdą miłość
Foto: Glow Images/East News

Każdy chciałby choć raz w życiu naprawdę się zakochać. Zwłaszcza, że to uczucie często porównuje się do stanu euforycznego. Ale - jak zauważa Grażyna Dobroń - otworzyć się przed kimś to naprawdę sztuka, szczególnie że serce ma pamięć krótko- i długoterminową. Pamięta więc wszystkie żale, rozstania, zadry, rozczarowania.

- Boimy się tego zatracenia. Czasem możemy odczuwać przyciąganie seksualne, ale jeżeli umysł mocno to kontroluje, nie pozwolimy sobie na doświadczanie fali przepływającej przez nasze ciało - wyjaśnia Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Gość Trójki przypomina, że stan zakochania jest projektowaniem na drugą osobę naszych wyobrażeń, natomiast w kolejnych fazach uczucie staje się bardziej dojrzałe i pełniejsze. - Związek jest jak ogród, o który musimy dbać. Jeżeli mamy mało czasu dla siebie, trudno będzie nam być osobą uważną na kochaną osobę - mówi ekspert i przekonuje, że najpierw musimy się sami ze sobą dobrze czuć, by czuć się dobrze z drugą osobą.

Jakie pytania warto zadać sercu, zanim zdecydujemy się na budowanie związku? Posłuchaj całej rozmowy.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń
Czytaj także

Słuchaj głosu serca!

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:10
To nie tylko pompa tłocząca życiodajną krew, to nasz drugi mózg, który często pierwszy wie, co nas czeka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kochasz? Oddaj zużytą baterię...

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 15:56
- Chyba nie ma nic piękniejszego, co możemy dać drugiej osobie, niż piękny, zdrowy, czysty świat, w którym razem możemy być razem do końca życia - mówi ekolog, gość Grażyny Dobroń w Trójce.
rozwiń zwiń