X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Jak były jąkała zaczął uczyć ludzi przemawiania

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 15:13
Na świecie jąka się ok. 40 milionów ludzi, w Polsce - ok. 400 tysięcy. 22 października obchodzimy Światowy Dzień Osób Jąkających się.
Audio
  • Jak były jąkała zaczął uczyć ludzi przemawiania (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Znajomość poprawnej polszczyzny jest cenna
Znajomość poprawnej polszczyzny jest cennaFoto: Glow Images/East News

To jedno z najbardziej uciążliwych zaburzeń, które znacznie utrudnia komunikację. Przyczyny jąkania nie są znane. Wiadomo, że mózg osób jąkających się inaczej przetwarza informacje niż mózg osób płynnie mówiących. Nie jest to choroba nieuleczalna. Jąkającym może pomóc odpowiednia terapia.
Gość audycji "Instrukcja obsługi człowieka" Marek Rożalski, dawny jąkała, dziś trener umiejętności i komunikacji, podkreśla, że by osoba jąkająca się zaczęła mówić płynnie musi wykonać dużą pracę. - Ludzie chcieliby pójść do lekarza, dostać zastrzyk i tyle. Ale w przypadku jąkania tak się nie da, trzeba ciężko pracować nad sobą - zaznacza gość Grażyny Dobroń. Podkreśla, że się da, bo on sam kiedyś był jąkałą, a teraz uczy ludzi przemawiania.
Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>
Rożalski mówi, że gdy przychodzą do niego ludzie jąkający się i proszą o pomoc, poleca im, by zaczęli mówić sylabami. - Gdy mówi się sylabami coraz szybciej i szybciej w pewnym momencie zaczyna się mówić płynnie - przekonuje. Sam przyznaje, że u niego dobre rezultaty przyniosło też uczenie się metody NLP (Programowanie Neuro Lingwistyczne), czyli - jak to określa - prostego zarządzania własną głową.
Jeśli zaś o głowie mowa - osoby jąkające się bardzo często mają problemy z oceną własnej wartości. Często myślą o sobie, jak o osobie niepełnosprawnej. Utwierdzają się w przekonaniu, że do niczego się nie nadają, nie dadzą rady. - Kiedyś nie mogłem poprosić o bilet w kiosku, czy zapytać przechodnia o godzinę. Straszny jest los człowieka, który jest ciągle skompromitowany i to przede wszystkim przed samym sobą - mówi Rożalski.
Zdaniem gościa radiowej Trójki nie ma co doszukiwać się przyczyn swojego jąkania w przeszłości, dzieciństwie. - To nie jest najważniejsza sprawa, najważniejsze jest byśmy teraz zrobili sobie porządek we własnej głowie, byśmy popracowali nad poczuciem własnej wartości - zaznacza.
"Instrukcja obsługi człowieka" w Trójce - od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

(kk)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Smutek i radość – awers i rewers naszego życia

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 12:15
Zazwyczaj do wszystkiego co nowe, zaskakujące i trochę nie po naszej myśli podchodzimy z rezerwą i niepokojem. – W takich sytuacjach trzeba po prostu być elastycznym – uważa psycholog Tomasz Jamroziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczny sposób na stres, czyli jak uniknąć wewnętrznego korka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 14:28
Każda stresująca myśl odbija się na naszym organizmie. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. – Nagromadzenie takich napięć sprawia, że organizm przypomina miasto, w którym nagle na środku ulicy zatrzymały się samochody – przestrzega psycholog Tomasz Jamroziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Osób Jąkających

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 10:48
Szybkie mówienie, powtarzanie głosek lub sylab – jąkanie. W Polsce na to schorzenie cierpi około pół miliona ludzi. 22 października obchodzony jest Światowy Dzień Osób Jąkających. W tym dniu eksperci przypominają, że z tą przypadłością można sobie poradzić.
rozwiń zwiń