Nauka

Sukces Stocha, czyli jak wyłączyć myślenie w warunkach presji

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 10:54
Kiedy stajemy przed wyzwaniem, ciągle myślimy i analizujemy, jak przez nie przebrnąć. To nas obciąża. Bardzo dobrą metodę na podobne sytuacje pokazał mistrz olimpijski w skokach narciarskich Kamil Stoch. Trzeba przestać myśleć o kłopotach związanych z zadaniem, a skupić się, tak jak on, na wykonaniu.
Audio
  • Wyłączyć myślenie, czyli jak funkcjonować w warunkach presji (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Kamil Stoch
Kamil StochFoto: EPA/HOW HWEE YOUNG

- Nic nie musiałem, ale mogłem, niczego nie obiecywałem, nie udowadniałem. Po prostu robiłem swoje - mówi Kamil Stoch. Jak nauczyć się takiej postawy? Jak wyłączyć myślenie?

Okazuje się, że jest pewne ćwiczenie. - Ma angielską nazwę "error parking" - zdradza Dariusz Parzelski, psycholog sportu. - Jest to "parkowanie błędu" w takim sensie, jak parkujemy samochód przed supermarketem. Do auta wracamy po jakimś czasie. To nie jest wyrzucanie błędów z głowy, pozbywanie się ich, zakopywanie. Tylko parkowanie na chwilę, czyli na przykład na czas występu sportowego i wracanie do nich, gdy rywalizacja już się skończy - twierdzi.

Kamil Stoch ze złotym medalem igrzysk olimpijskich w Soczi!>>>
Według Martyny Nowak z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, trzeba skupić się na analizie, które myśli pomagają, a które przeszkadzają w realizacji wyzwań. - Ważne jest to, żeby zawodnik trenował nabyte umiejętności. Bardzo często do ćwiczeń używa się urządzenia typu "biofeedback". Ono działa na zasadzie biologicznego sprzężenia zwrotnego. Pokazuje nam, w jaki sposób myślenie wpływa na nasz stan psychofizyczny. Poprzez wykres możemy odczytać, jak zawodnik reaguje na różne bodźce. Dzięki takiemu urządzeniu możemy wypracować z zawodnikiem optymalny system funkcjonowania w warunkach presji - dodaje ekspertka.
Zdaniem trenerki osobistej Grażyny Piotrowicz, bardzo często, gdy mamy projekt do wykonania albo jesteśmy przed egzaminem lub ważną rozmową, mamy zwyczaj intensywnego myślenia o tym, co zaraz się zdarzy. - Efekt jest taki, że mózg jest wyczerpany i informacje, które mu dostarczyliśmy są zbyt świeże, żeby mógł je przetworzyć i byśmy mogli wypaść tak dobrze, jak jest to nam potrzebne - przestrzega.

Materiał przygotowała Anna Rokicińska. Zapraszamy do słuchania. Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mp/ei)

Czytaj także

Psychopaci się nie zmieniają. "Brał nóż, śpiewał piosenki..."

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 22:20
Osoby posiadające psychopatyczne zaburzenia osobowości funkcjonują w społeczeństwie. Drugie oblicze zazwyczaj ujawniają w domu. - Brał nóż, bawił się nim, patrząc na mnie, a potem śpiewał piosenki. Czułam się jak w najgorszym horrorze - mówi pani Weronika, która w związku z psychopatą żyła dziesięć lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z pytaniem: co ze mną jest nie tak?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 12:35
Każdy z nas zadał sobie kiedyś to pytanie. Jednak najtrudniej jest wtedy, gdy zmagamy się z nim codziennie. W którym momencie naszego życia pojawia się to pytanie? Dlaczego czasem ciągnie się za nami przez całe życie? Próbowaliśmy o tym opowiedzieć w audycji "Dobronocka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery fazy rozwoju osobowości

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 13:46
Rozwijamy się przez całe życie, to proces dynamiczny. Stale dokonują się zmiany zachowań i zmiany strukturalne w psychice człowieka. Wielu badaczy próbuje to nazwać i określić po swojemu. Jedna z teorii głosi, że w życiu przechodzimy cztery fazy rozwoju osobowości.
rozwiń zwiń