X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Teoria względności. "Einstein nie wymyślił jej od początku"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 21:00
- Cały program szczególnej teorii względności właściwie został sformułowany przez Henriego Poincarégo. Einstein w genialny sposób pociągnął to dalej – podkreślał w Dwójce prof. Jerzy Lewandowski.
Audio
  • Teoria względności. "Einstein nie wymyślił jej od początku" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Jules Henri Poincar, francuski matematyk i  fizyk, zarzucał Einsteinowi (na zdj. ok. 1942) pomijanie jego zasług związanych z teorią względności
Jules Henri Poincaré, francuski matematyk i fizyk, zarzucał Einsteinowi (na zdj. ok. 1942) pomijanie jego zasług związanych z teorią względności Foto: PAP/Photoshot

- Nie powinno się w stu procentach przyznawać Einsteinowi całej chwały za ten sukces - tłumaczył prof. Lewandowski, opowiadając o początkach teorii, która zrewolucjonizowała naukę XX wieku. Jak przypomniał, na wielkie odkrycia pracują całe pokolenia naukowców, tak też było w przypadku szczególnej teorii względności. - Einstein wykonał tu spektakularny krok - mówił.

Jak wiele osób potrafiło zrozumieć teorię względności w czasie, gdy ta powstała? Jakie zagadnienia związane z Einsteinowską teorią dziś nie stanowią problemu dla studentów fizyki, a jeszcze sto lat temu były wyzwaniem dla największych naukowców? W audycji rozmawialiśmy również (w kontekście wystawy "The road to relativity'' w siedzibie Wydziału Fizyki UW) o korespondencji Einsteina z polskimi fizykami.

***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak 

Goście: prof. Jerzy Lewandowski i prof. Marek Demiański (Katedra Teorii Względności i Grawitacji UW)

Data emisji: 17.11.2015

Godzina emisji: 18.00 

jp/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Albert Einstein - wielki uczony, ekscentryk, samotnik pogrążony w marzeniach

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 07:01
- Gdziekolwiek się odwrócę, widzę swoją podobiznę. Czyżby cały świat zamienił się w lustro - dziwił się Albert Einstein.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leopold Infeld - Polak, który współpracował z Einsteinem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 06:08
- Potrafił natchnąć wiarą w ważność czegoś, nad czym się pracuje - mówił na antenie Polskiego Radia Bogdan Mielnik, jeden z wychowanków naukowca.
rozwiń zwiń