Nauka

Empatia najważniejszym ludzkim zasobem?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 21:00
Tak twierdzi wybitny brytyjski psycholog Simon Baron-Cohen, który w swojej książce "Teoria zła" sugeruje, że powinniśmy zastąpić termin "zło” pojęciem "erozja empatii”. - Jego przesłanie brzmi: trenujmy empatię, a świat będzie lepszy - mówił filozof Tomasz Stawiszyński, uczestnik dyskusji w "Klubie Trójki".
Audio
  • Wokół książki "Teoria zła" Simona Barona-Cohena (Klub Trójki)
Empatia najważniejszym ludzkim zasobem?
Foto: glow images/East News

W książce "Teoria zła" Simon Baron-Cohen, który od dziesiątków lat zajmuje się badaniem autyzmu, przedstawia nową, opartą na wiedzy o mózgu teorię ludzkiego okrucieństwa.

- Podstawową tezą tej książki jest stwierdzenie, że gdybyśmy wiedzieli, co czują inni, to byśmy źle nie robili - opowiadał Tomasz Stawiszyński. - To jest teza, którą stawiał już Sokrates twierdząc, że cnota jest wiedzą i że jeśli wiem jak postąpić dobrze, to zawsze tak postąpię.

Drugi z gości Dariusza Bugalskiego neurofizjolog dr Paweł Boguszewski zwracał uwagę na przedstawioną w książce, dość ścisłą definicję empatii. Według Cohena jest ona zdolnością do rozpoznawania myśli i uczuć innej osoby oraz reagowanie odpowiednią emocją. Brytyjski badacz wyróżnia sześciostopniową skalę empatii.

- Tych, którzy nie mają empatii dzieli na zero negatywnych, czyli psychopatów, narcyzów i osobowości z pogranicza oraz zero pozytywnych, czyli osoby z różnymi zaburzeniami autystycznymi. W przypadku tych pierwszych, brak empatii może prowadzić do poważnych negatywnych konsekwencji - zaznaczał Tomasz Stawiszyński.

Po drugiej stronie są ci, którzy mają zbyt dużą empatię, która powoduje, że cierpienie innych odczuwają jako swoje. Goście "Klubu Trójki" zwracali uwagę, że osoby, które nie odczuwają empatii mogą opanować ją intelektualnie i przewidywać reakcję swojego postępowania.

- Osoby psychopatyczne, są bardzo biegłe w rozpoznawaniu emocji i doskonale sobie radzą z opanowaniem prostej gry społecznej. Zachowują się, jakby były wyposażone w empatię, jakby te emocje odczuwały, a nie są. Niestety często wykorzystują tę umiejętność do manipulowania innymi - wyjaśniał Paweł Boguszewski.

Więcej o zaletach i wadach koncepcji opracowanej przez Simona Barona-Cohena w książce "Teoria zła" - w nagraniu audycji.

Gośćmi Dariusza Bugalskiego byli filozof Tomasz Stawiszyński (Krytyka Polityczna, Radio dla Ciebie) oraz neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN dr Paweł Boguszewski.

Na audycję "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(bch/mp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozpacz potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 21:00
Rozpacz… Najgorsze, co nas może spotkać? Chcemy jej uniknąć, usunąć ją za wszelką cenę z naszego życia. Pisze o tym Jan Tomkowski w zbiorze esejów „Ciemne skrzydła Ikara”. Będzie dziś naszym gościem w Klubie Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrzebne jest nam Święto Empatii?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 14:32
Wybitny brytyjski psycholog, badacz okrucieństwa i psychopatii Simon Baron Cohen pisze: "empatia jest najcenniejszym zasobem, jaki istnieje w naszym świecie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minimalizm, czyli jak zmieścić życie w plecaku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 16:31
- Nie podporządkowałem życia minimalizmowi, ale raczej minimalizm zaszczepiłem do życia, żeby było praktycznie - mówił w audycji "Świat zwariował" Orest Tabaka, którego podstawowy dobytek mieści się w… plecaku.
rozwiń zwiń