Nauka

Młodopolscy artyści z wzajemnością czerpali z Wysp Brytyjskich

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 17:34
- Zarówno brytyjski ruch Arts and Crafts, jak i sztuki dekoracyjne Młodej Polski opierały się na koncepcie, że przedmioty są nośnikiem pewnego etosu. W przypadku artystów młodopolskich był to etos niepodległościowy. Ponadto oba te ruchy były oparte na maksymie "sztuka dla wszystkich" i "piękno dla wszystkich" - mówiła Julia Griffin, współautorka pracy naukowej "Young Poland: The Polish Arts and Crafts Movement, 1890-1918".
Young Poland: The Polish Arts and Crafts Movement, 1890-1918
Young Poland: The Polish Arts and Crafts Movement, 1890-1918Foto: (book cover)

Posłuchaj
10:20 Wybieram Dwójkę 29.12.2020 gryffin.mp3 Julia Griffin o podobieństwach między Młodą Polską a brytyjskim ruchem sztuki i rzemiosła (Wybieram Dwójkę)

Meble Hans Polzeig 1200 PAP.jpg
Sztuka Hansa Poelziga wraca do Wrocławia

Jest to pierwsza w historii książka, która zgłębia okres Młodej Polski w kontekście międzynarodowych ruchów rzemiosła artystycznego.

- Nasz projekt to efekt współpracy międzynarodowej pomiędzy William Morris Gallery w Londynie, Muzeum Narodowym w Krakowie i Instytutem Kultury Polskiej w Londynie. Pomysłodawcą całości jest James Gray z William Morris Gallery, który jest ogromnym fanem Polski. Kilka lat temu odwiedził Kraków, zobaczył wystawę "Zawsze Młoda" i od tamtego czasu nosił się z takim marzeniem pokazania zabytków Młodej Polski Anglikom, ze szczególnym uwzględnieniem sztuk dekoracyjnych - tłumaczyła Julia Griffin.

Czytaj także:

Współautorem pracy "Young Poland: The Polish Arts and Crafts Movement, 1890-1918" jest prof. Andrzej Szczerski, historyk sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. - Jako pierwszy na świecie wykonał kompleksowe badania naukowe na temat recepcji sztuki angielskiej w czasie epoki Młodej Polski wśród artystów polskich - podkreślała historyczka sztuki i kuratorka specjalizującą się w Ruchu Sztuki i Rzemiosła oraz malarstwie wiktoriańskim.

Do tej pory wydawnictwo ukazało się w Wielkiej Brytanii. W planach jest także edycja amerykańska. A czy doczekamy się polskiego wydania - o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Julia Griffin (współautorka książki "Young Poland: The Polish Arts and Crafts Movement, 1890-1918")

Data emisji: 29.12.2020

Godzina emisji: 16.30