Nauka

Nie bagatelizuj grypy - choroba może skończyć się śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 13:00
Nie da się jej skutecznie leczyć ani sposobami domowymi, ani popularnymi preparatami z apteki, a jej powikłania wymagają hospitalizacji i mogą prowadzić do śmierci. W lutym na grypę chorowały prawie 3 miliony Polaków, 9 tys. osób trafiło do szpitali.
Audio
  • Dr Joanna Barbara Bałan o skutkach i profilaktyce grypy (W samo południe/Jedynka)
dr Joanna Barbara Bałan
dr Joanna Barbara BałanFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Dr Joanna Barbara Bałan przyznaje, że grypę łatwo pomylić z przeziębieniem, a nawet lekarz, bazując jedynie na obserwacji objawów, nie jest w stanie stwierdzić, z jakim wirusem mamy do czynienia. - Bo trzeba podkreślić, że choroba przeziębieniowa wywołana przez różne inne wirusy powodujące problemy z górnymi czy dolnymi drogami oddechowymi to nie to samo, co zakażenie najgroźniejszym z wirusów oddechowych, jakim jest wirus grypy - wyjaśnia dr Bałan. - Gdypa nie jest chorobą, którą można leczyć w sposób domowy, jej powikłania bardzo często wymagają hospitalizacji, często również mogą skończyć się zgonem - dodaje.

Podkreśla równocześnie, że grypa jest chorobą bardzo zakaźną. Jej wirus na dłoniach utrzymuje się kilkanaście minut, na banknotach do czterech dni, a na przedmiotach metalowych - nawet do siedmiu.

- Kichając, rozpylamy wirus z prędkością 167 km/h - mówi dr Bałan i wyjaśnia, że jedyną dostępną obecnie profilaktyką zachorowań są szczepienia.

Jakie powikłania może powodować grypa? Dlaczego preparaty z apteki - wbrew reklamom - tak naprawdę nie są lekami na grypę? Z jakiego powodu przeciw grypie trzeba szczepić się co roku? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Joanna Barbara Bałan (Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy)

Data emisji: 11.04.2018

Godzina emisji: 12.12

mg/ag

Czytaj także

Co zawiera szczepionka na grypę?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 23:00
Zima wielu z nas zapada na grypę. Pomocne w zapobieganiu tej chorobie są szczepionki. Janusz Weiss sprawdza co one zawierają i czym różnią się od surowicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Jędrzejczak: bez szczepień 66 proc. ludzi by nie żyło

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 12:15
- Z siedmiorga rodzeństwa mojej mamy czwórka zmarła na dyfteryt. Dziś w ogóle nie widzimy tej choroby, bo mamy szczepienia. Dwie trzecie ludzi, którzy dziś żyją, bez szczepień by umarło - mówi prof. Wiesław Jędrzejczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczepienia przeciw grypie mogą uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 12:00
W Czechach i na Słowacji panuje epidemia grypy, w Polsce jeszcze jej nie ma, ale widoczny jest wzrost zachorowań. - Jest też dużo zachorowań spowodowanych przez wirus paragrypy typu I, II czy III. Koronawirusy też są przyczyną poważnych chorób - mówi prof. Ewa Bernatowska.
rozwiń zwiń